Mircea Rednic își testează constant jucătorii

Mircea Rednic demonstrează că nu lasă nimic la întâmplare atunci când se apropie un meci extrem de important!

Drept mărturie stă modul de pregătire al partidei din Giulești. Pentru prima dată de când o antrenează pe Dinamo, incluzând și sezonul 2006-2007, „Puriul“ plănuiește un meci de campionat, fie el și derby, ca pe unul de cupă europeană. Mai întâi, Rednic a întocmit fișe tehnice ale fiecărui jucător important de la Rapid, pe care le-a împărțit elevilor săi, conform așezărilor tactice față în față de diseară. Bratu și compania au trebuit să memoreze datele respective precum niște teme școlare. Desigur, au urmat verificările din partea „profesorului“ Rednic. Antrenorul de 46 de ani a obișnuit, la ultimele antrenamente de la Săftica, să întrerupă ședințele de pregătire și să-și chestioneze, la întâmplare, jucătorii în legătură cu rivalii din duelurile directe.  Martorii spun că răspunsurile fotbaliștilor l-au mulțumit pe tehnician, care și-a continuat pledoaria tehnico-tactică și la ședințele fără minge.

La fel a pregătit și meciul cu Lazio
Strategia lui Rednic trezește amintiri dureroase în „Ștefan cel Mare“! Antrenorul dinamovist a mai folosit această tactică, de a-și întreba inopinat elevii în legătură cu adversarii, și în urmă cu un an. Pe atunci, „Puriul“ pregătea „dubla“ cu Lazio din turul III preliminar al Ligii Campionilor. Planul a dat roade timp de trei reprize. Dinamo a plecat cu un egal, 1-1, de pe „Olimpico“ și a condus cu 1-0 la pauza returului de pe „Lia Manoliu“. Greșelile din ultimele 45 de minute ale lui Vali Năstase și Blay au dat peste cap toate calculele inițiale.

Publicat: 23 08. 2008, 23:02