Mircea Rednic, nemulțumit de jucătorii de la FC Viitorul, după eșecul cu FC Botoșani: „Nu înțeleg! Trebuie să fie mai responsabili!”

Mircea Rednic reactioneaza in meciul de fotbal dintre FC Viitorul Constanta si FC Botosani, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, marti 15 decembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Mircea Rednic, antrenorul în vârstă de 58 de ani al echipei FC Viitorul, a declarat că are nevoie de timp pentru a obține rezultate alături de echipa lui Gheorghe Hagi.

FC Viitorul a pierdut meciul cu FC Botoșani, scor 1-2 pe teren propriu, în cadrul etapei cu numărul 14 din Liga 1.

Hamidou Keyta a reușit „dubla” pentru FC Botoșani și a adus cele trei puncte echipei antrenate de către Marius Croitoru. Moldovenii, aflați în inferioritate numerică după eliminarea lui Ongenda în minutul 59, au tremurat totuși pe final, după ce Kevin Luckassen a redus din diferență în prelungirile partidei de la Ovidiu.

Mircea Rednic cere răbdare la Viitorul

La finalul partidei, Mircea Rednic a dat de înțeles că echipa sa este pe drumul cel bun, chiar dacă nu a reușit să câștige niciunul dintre cele două meciuri pe care le-a condus până acum la Viitorul. În etapa precedentă, constanțenii au remizat cu Chindia Târgoviște, scor 1-1.

Mircea Rednic a transmis că este nevoie de răbdare ca echipa lui Gheorghe Hagi să înceapă să aibă din nou rezultate pozitive.

„Noi am început bine jocul, am avut și o bară, am avut trei bare per total și am marcat un gol, acela din jumătate de ocazie. Ei au avut un șut pe poartă în repriza a doua, au înscris.

E o situație delicată, pentru că rezultate nu sunt. Ca joc, nu pot spune că nu sunt mulțumit. Trebuie răbdare, au fost schimbări în echipă. Noi am încercat, dar s-au apărat bine și pe contraatac am luat golul doi.

Trebuie să lucrez la moralul jucătorilor, încă nu e grupul ăla care era acum un an, și asta nu e bine. Le-am spus că trebuie să lucreze în echipă.

Sunt mulți care nu înțeleg că există zone de mare risc. La noi, jucăm mult cu portarul, trebuie mai mult curaj și nu înțeleg de ce nu-l au, pentru că au calitate. N-au de ce să fie speriați, sunt jucători care au atâtea meciuri la prima divizie. Trebuie mai multă responsabilitate, ei se relaxează când n-ar trebui să o facă, a spus Mircea Rednic, după meci, potrivit Digi Sport.

În urma acestui rezultat, FC Viitorul staționează pe locul 6, ultimul din play-off, însă a fost egalată la puncte de către FC Botoșani, 17 la număr.

Publicat: 16 12. 2020, 00:07
Actualizat: 16 12. 2020, 00:15