Mihai Teja, suspicios în privința arbitrajului după Farul Constanța – Gaz Metan Mediaș: „Ar trebui să se facă diferența prin joc!”

Mihai Teja, antrenorul echipei Gaz Metan Mediaș, și-a felicitat jucătorii chiar dacă au pierdut meciul cu Farul Constanța, scor 0-2, și s-a arătat suspicios în privința arbitrajului.

Farul Constanța și Gaz Metan Mediaș s-au întâlnit la Ovidiu în etapa a doua din Liga 1, iar trupa lui Gheorghe Hagi s-a impus cu scorul de 2-0, după penalty-ul transformat de către Jefte Betancor, în minutul 55, și reușita lui Adrian Petre, din minutul 80.

La finalul partidei, Mihai Teja a ținut să felicite echipa lui Gheorghe Hagi, însă a vorbit și despre penalty-ul făcut de către Mathaus.

Mihai Teja, suspicios în privința arbitrajului după Farul Constanța – Gaz Metan Mediaș

Antrenorul medieșenilor a dat de înțeles că arbitrul ar fi putut să închidă ochii la acea fază și să nu acorde penalty pentru Farul Constanța.

„În primul rând, vreau să felicit adversarul pentru victorie. Eu cred că nu am făcut un meci rău astăzi, dar nu am fost suficient de incisivi. Nu am mai reușit să revenim, deși am avut câteva minute la dispoziție. Sunt foarte mulți jucători noi, mulți accidentați, mulți care nu au cartea verde. Din păcate, atât am putut astăzi, dar eu vreau să îi felicit pe băieți. În afara rezultatului care nu ne mulțumește, eu zic că am făcut un joc bun.

Când două echipe joacă fotbal, sunt echilibrate, normal ar trebui să se facă diferența prin joc. Acum, se poate să fi fost (n.r. penalty), nu vreau să vorbesc despre arbitraj. Suntem profesioniști, eu trebuie să îmi fac meserie și jucătorii să se adapteze cât mai repede la ideile mele”, a spus Mihai Teja, la flash-interviurile de după meci.

În urma acestui rezultat, Gaz Metan Mediaș rămâne pe locul 9, cu 3 puncte, după ce în etapa precedentă a învins-o la limită pe CS Mioveni, scor 1-0.

Publicat: 25 07. 2021, 20:48
Actualizat: 25 07. 2021, 20:49