Mihai Teja explică de ce a fost trimis în tribună la meciul Hermannstadt – Gaz Metan, după faza controversată de arbitraj: „N-am reuşit să mă stăpânesc, am intrat pe teren”

Meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si Gaz Metan Medias, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Municipal din Medias, marti 27 aprilie 2021. © FOTO:Valentin Macrea/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Mihai Teja, antrenorul echipei Gaz Metan Mediaș, a vorbit la finalul meciului cu Hermannstadt, scor 2-1, și a explicat de ce a fost eliminat de către arbitrul Radu Petrescu.

Hermannstadt și Gaz Metan Mediaș s-au întâlnit, în cadrul etapei a patra din play-out-ul Ligii 1, pe Stadionul Gaz Metan, din Mediaș, iar echipa lui Mihai Teja a învins cu scorul de 2-1, după „dubla” reușită de către Ricardo Valente, în minutele 20, respectiv 45+1. Pentru Hermannstadt a marcat Petrișor Petrescu, în minutul 31.

Meciul nu a fost lipsit de faze controversate, iar una dintre ele a avut loc după golul înscris de către Hermannstadt, anulat inițial și revalidat de către arbitrul Radu Petrescu. Mihai Teja a protestat și a fost trimis în tribună.

Mihai Teja, după eliminarea din meciul Hermannstadt – Gaz Metan

„Suntem bucuroşi că am luat cele trei puncte, dar încă nu s-a terminat nimic. Încrederea e mult mai bună, veneam după o perioadă grea, nu ne regăseam, dar uşor, uşor avem şi cadenţă. Era foarte important să legăm două victorii la rând, dar n-am făcut nimic, nu s-a terminat nimic.

Au trecut câteva minute până s-a dat o decizie, s-a întors, după aceea s-a întors din nou. Nu eram aşa de revoltat dacă nu vorbeam la marginea terenului cu Belu, l-am avut jucător şi la FCSB şi la Voluntari, şi a zis că a fost ofsaid.

De asta am fost puţin… nu m-am dus să-i reproşez ceva, doar m-am dus să îi spun că nu trebuie să schimbe decizia. Îmi pare rău că n-am reuşit să mă stăpânesc, am intrat pe teren, am luat roşu, din păcate pentru meciul următor nu pot să fiu pe bancă”, a spus Mihai Teja, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 27 04. 2021, 21:18
Actualizat: 27 04. 2021, 21:19