Jucătorii de la FC Botoșani acuză arbitrajul după remiza cu Academica Clinceni: „Probabil că deranjăm!”

Bucurie a fotbalistilor botoseneni dupa un gol marcat cu Malcom Sylas Laouari Edjouma, Joyskim Aurelien Dawa Tchakonte, Alexandru Tiganasu, Enriko Papa, Realdo Fili si Mihai Roman in meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si FC Botosani, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, luni 4 octombrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Mihai Roman, extrema dreapta în vârstă de 36 de ani al echipei FC Botoșani, s-a arătat dezamăgit de deciziile arbitrului din meciul cu Academica Clinceni.

Academica Clinceni și FC Botoșani s-au întâlnit luni seară, în cadrul etapei cu numărul 11 din Liga 1, și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Dawa, în minutul 14, respectiv Cascini, în minutul 77.

Moldovenii au rămas în inferioritate numerică încă din minutul 57, când Edjouma a încasat cel de-al doilea cartonaș galben.

Mihai Roman acuză arbitrajul după Academica Clinceni – FC Botoșani 1-1

Mihai Roman acuză faptul că ilfovenii au marcat golul după un henț în careu și arbitrul a făcut mai multe greșeli în favoarea trupei antrenată de către Ionuț Chirilă.

„Golul al doilea a fost dat cu mâna, din câte am înțeles, etapa trecută nu ni s-a dat un penalty clar, probabil că deranjăm. Eu cred că au fost niște faulturi destul de clare la care nu a dat nimic. S-a văzut clar, a fost cu intenție.

(n.r. despre cei de la Academica Clinceni) Se vede că sunt schimbați în bine de când a venit noul antrenor și cred că de acum vor pune probleme echipelor adverse”, a spus Mihai Roman, la flash-interviurile de după meci.

În urma acestei remize, FC Botoșani se clasează pe locul secund în Liga 1, cu 22 de puncte obținute în cele 11 de meciuri jucate. De cealaltă parte, Academica Clinceni rămâne codașa clasamentului, cu doar trei puncte, în tot atâtea partide disputate.

După pauza competițională dedicată echipelor naționale, pentru FC Botoșani urmează meciul de pe teren propriu cu Chindia Târgoviște. În ceea ce o privește pe Academica Clinceni, echipa ilfoveană se va deplasa în Bănie, pentru meciul cu Universitatea Craiova.

Publicat: 04 10. 2021, 22:52
Actualizat: 04 10. 2021, 23:21