Mihai Roman a marcat în ultima victorie din cantonament a Pandurilor, 2-1 cu FK Jagodina. Atacantul e așteptat la naționala divizionară

Cantonamentul din Antalya îi priește echipei de pe locul 12 din Liga I. Pandurii Tg. Jiu a câștigat cel de-al treilea joc amical din stagiul de pregătire, 2-1 cu FK Jagodina, echipă pe care CFR Cluj a eliminat-o în acest sezon în tururile preliminare Europa League după 0-0 la Cluj și 1-0 în deplasare. Echipa antrenată de Edi Iordănescu a marcat prin cei doi atacanți importanți pe care îi are în lot. Mihai Roman, fotbalist convocat la echipa națională divizionară și curtat de Steaua, a înscris în minutul 6 din penalty, iar Matulevicius a stabilit scorul final în minutul 78, după ce sârbii egalaseră în minutul 65.

Pandurii Târgu Jiu – FK Jagodina 2-1 (1-0)

Marcatori: M. Roman (min. 6 – penalty) și Matulevicius (min. 78)

Pandurii: Mingote – Ungurușan, Șandru, Vasiljevic, Momcilovic – Shamsin, Nistor, Elton, Brata – Smrekar, M. Roman

Au mai intrat după pauză: Gliwa, Pleașcă, Horj, Pițian, Grecu, C. Predescu, Buleică, Nicoară, Matulevicius

În primul amical din Turcia, Pandurii a învins cu 2-1 pe Tom Tomsk, iar în cel de-al doilea a fost învinsă cu 2-0 de Bielsko Biala. În prima etapă din 2015, echipa lui Iordănescu junior va întâlni, la Târgu-Jiu, pe CSU Craiova. În tur, cele două echipe au remizat, 1-1, însă de atunci ambele cluburi și-au schimbat antrenorii: Edi Iordănescu a venit în locul lui Petre Grigoraș, iar la Craiova a fost adus cuplul Cârțu-Săndoi pentru a-l înlocui pe Jerry Gane.

Publicat: 03 02. 2015, 13:26
Actualizat: 03 02. 2015, 13:27