Mihai Iosif, sigur pe el după un nou pas greșit al Rapidului: „Îmi asum cele 28 de puncte! Am analizat greșelile, nu am găsit prea multe”. Ce l-a nemulțumit pe antrenor în meciul cu CS Mioveni

Mihai Iosif in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si CS Mioveni, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe stadionul Orasenesc din Mioveni, sambata 27 noiembrie 2021. © FOTO:Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

Mihai Iosif și-ar fi dorit ca Rapid să obțină mai mult de un punct în meciul cu CS Mioveni, dar spune că elevii săi au evoluat mult sub așteptări în primele 45 de minute.

Rapid a obținut un punct din meciul cu CS Mioveni, 1-1, după ce adversarii s-au întrecut în ratări. Antrenorul giuleștenilor, Mihai Iosif, recunoaște că jucătorii l-au dezamăgit în prima repriză și spune că un posibil motiv pentru evoluțiile în scădere din ultima perioadă poate fi reprezentat de oboseală.

Tehnicianul a spus că își „asumă” cele 28 de puncte câștigate în aceste prime 17 etape, transmițând astfel că nu consideră că ar trebui înlocuit.

Mihai Iosif dă vina pe oboseală

Antrenorul Mihai Iosif spune că se simte oboseala acumulată în aceste prime 17 runde ale sezonului în care a mizat pe același nucleu de jucători. Tehnicianul a menționat că fotbaliștii în vârstă pe care îi are la dispoziție dau totul pe teren meci de meci, astfel că este de așteptat ca ei să aibă probleme fizice în acest moment.

„A fost un meci cu două reprize distincte, un meci pe care, cum puteam să câștigăm, așa puteam să îl și pierdem. Am jucat aici la noi acasă striga lumea «Mioveni». Nu caut alibiuri. Am făcut o primă repriză foarte slabă, iar în a doua ne-am trezit puțin.

Suntem obosiți, am rulat cam aceiași jucători în aceste 17 meciuri. Am mers pe mâna lor foarte mult și probabil am ajuns la o stare de oboseală. Și vârsta este un impediment, când dau totul pe teren și trag non-stop.

Îmi asum cele 28 de puncte pe care le avem, și anumite greșeli pe care le-am făcut. Nu am găsit foarte multe greșeli, dar sper să le îmbunătățesc. Și eu sunt debutant în Liga 1”, a declarat Mihai Iosif.

Rapid a primit acasă vizita lui CS Mioveni, însă meciul s-a disputat pe terenul oaspeților de ocazie.

Publicat: 27 11. 2021, 23:26