Mihai Iosif, eliminat după dialogul de la final cu Istvan Kovacs: „M-am dus la el și i-am zis asta, civilizat”. Unde crede că s-a rupt jocul Rapidului

Mihai Iosif a fost eliminat în derby-ul FCSB – Rapid, scor final 3-1. Tehnicianul giuleștenilor s-a arătat surprins de decizia lui Istvan Kovacs, care i-a arătat cartonașul roșu după ce meciul s-a terminat.

Înfrângerea pentru giuleșteni a venit în ultimele minute, atunci când tensiunea a atins cote maxime. Florin Tănase, din penalty, și Ianis Stoica au marcat în prelungiri. La pauză, cele două formații s-a aflat la egalitate, 1-1. Junior Morais a părăsit terenul în minutul 77 după ce a văzut cartonașul galben.

Mihai Iosif a explicat eliminarea din FCSB – Rapid. Dialogul cu Istvan Kovacs îl trimite în tribune la ultimul meci din 2021

Antrenorul de 47 de ani spune că a avut un dialog civilizat cu arbitrul central și nu înțelege de ce a fost sancționat.

„Acuma am vorbit cu Junior Morais, mi-a spus că nu l-a atins, nu mai vreau să comentez. Exces de zel, m-am dus la final la arbitru, i-am zis «cu tot respectul, nu vă supărați, domnule Kovacs, v-ați bătut joc de noi». Civilizat i-am zis. Roșu”, a declarat Mihai Iosif.

Tehnicianul de pe banca rapidistă crede că jocul s-a rupt din cauza jucătorilor tineri, care au fost influențați negativ de presiunea derby-ului. Iosif are mari probleme de efectiv și pentru ultima partidă din 2021, programată sâmbătă, cu FC Botoșani, pe teren propriu.

„Nu știu dacă e o dezamăgire, așa cum a fost jocul, nu meritam să pierdem. Pe tineri i-a luat puțin valul, cred că rezultatul nu este corect. Pe mine nu m-a luat valul, că am colac. Mai avem o bătălie, nu știu cu cine vom juca. Mai am copii, unul, acasă”, a punctat Mihai Iosif.

Publicat: 15 12. 2021, 23:21
Actualizat: 15 12. 2021, 23:31