Vești bune pentru Dinamo, după dezastrul de la Mediaș! Mihai Eșanu, pregătit să revină: „Sper să fiu apt pentru meciul următor”

Mihai Alexandru Esanu in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FCSB, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, miercuri 10 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Mihai Eșanu, portarul în vârstă de 22 de ani al lui Dinamo, le-a oferit o veste bună suporterilor, după înfrângerea usturătoare cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-4.

Gaz Metan Mediaș și Dinamo s-au întâlnit în cadrul etapei a treia din play-out-ul Ligii 1, iar medieșenii s-au impus cu scoruld e 4-1, după golurile marcate de către Morar 14′, Valente 30′, Deaconu 39′ și Chamed 88′. Pentru „câini”, a marcat Sorescu, în minutul 35.

Portarul în vârstă de 30 de ani al lui Dinamo, Gudmund Kongshavn, a încasat primele două goluri printre picioare.

Mihai Eșanu, pregătit să revină în primul 11 al lui Dinamo

La finalul acestei partide, Mihai Eșanu a anunțat că și-a revenit după accidentarea cu care s-a întors de la Campionatul European de tineret și că ar putea intra pe teren încă din primul minut, în etapa viitoare.

„Sunt indisponibil, am început de două zile antrenamentele, nu era nicio șansă să joc la Mediaș.

Probabil că de meciul următor, având în vedere că mai e o săptămână până atunci… sper și îmi doresc să fiu apt pentru meciul următor”, a spus Mihai Eșanu, la Digi Sport.

În etapa viitoare, a patra din play-out-ul Ligii 1, Dinamo joacă pe teren propriu contra celor de la FC Voluntari, miercuri, 28 aprilie, de la ora 19:00.

În urma eșecului umilitor cu Gaz Metan Mediaș, Dinamo a coborât pe locul 15, penultimul în clasamentul Ligii 1, direct retrogradabil, cu 15 puncte, după cele trei meciuri disputate în play-out. „Câinii” au ajuns astfel la 13 meciuri fără victorie în Liga 1.

Publicat: 23 04. 2021, 23:28
Actualizat: 23 04. 2021, 23:29