Mihai Eșanu a explicat de ce și-a bruscat un coechipier în Chindia – Dinamo: „E multă tensiune” | VIDEO

Mihai Eșanu, portarul în vârstă de 23 de ani al lui Dinamo, a avut o ieșire nervoasă în meciul cu Chindia Târgoviște, scor 0-1, la adresa lui Deniz Giafer, fundașul central în vârstă de 20 de ani.

Chindia Târgoviște și Dinamo s-au întâlnit în cadrul etapei a patra din Liga 1, iar dâmbovițenii au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Daniel Florea, în minutul 25, pe Stadionul Municipal din Buzău.

În tabăra dinamoviștilor, tensiunea și-a spus cuvântul în partea a doua a jocului, când Mihai Eșanu și-a bruscat un coechipier.

Mihai Eșanu a explicat de ce l-a bruscat pe Deniz Giafer în Chindia – Dinamo

În minutul 64 al întâlnirii, după o serie de ocazii la poarta lui Dinamo, Mihai Eșanu s-a repezit la Deniz Giafer căruia i-a reproșat că l-a scăpat pe Daniel Florea din marcaj, după ce jucătorul Chindiei a reușit să trimită cu capul, însă a făcut-o pe lângă poarta „câinilor”.

La finalul partidei, Mihai Eșanu a pus această ieșire pe seama tensiunii de pe teren și a asigurat că după meci lucrurile s-au calmat.

„Cu Giafer a fost o simplă fază de joc, e mai multă tensiune pe teren, la vestiar ne calmăm”, a spus Mihai Eșanu, după meci, potrivit Digi Sport.

În ceea ce privește partida, Mihai Eșanu a avut cuvinte de laudă la adresa adversarilor și a ținut să le mulțumeasc suporterilor prezenți la Buzău, care au încurajat echipa.

„Chindia este o echipă cu experiență care stă foarte bine pe faza defensivă. Nu am reușit să ne creăm așa multe ocazii, ca în ultimele meciuri.

La începutul campionatului probabil se credea că nu vom pune probleme nimănui, am fost luați de sus. Apoi au văzut că am avut câteva rezultate, iar lumea a început să ne ia în serios.

Sperăm ca meciurile viitoare să adunăm puncte, pentru noi e foarte important jocul.

Vorbeam înainte de meci că parcă jucăm acasă, le mulțumim suporterilor, ne pare rău că nu am putut să-i facem fericiți”, a mai spus Mihai Eșanu.

Publicat: 09 08. 2021, 08:26