Micul Xavi, un gol la 42 de minute!** Eficiență incredibilă pentru puștiul care se anunță noul star al lui Dinamo

Rafael Stănescu, puștiul de 18 ani al lui Dinamo, a marcat a patra oară pentru „câini”, deși nu a prins decât 169 de minute în tricoul roș-alb.

Dinamo a pierdut sâmbătă la Chișinău, cu 2-1 în fața Daciei, dar Ciobotariu a continuat să șlefuiască un talent promovat acum un an și jumătate de la centrul de copii al clubului: Rafael Stănescu. Mijlocașul de 18 ani a jucat în ultimele opt minute ale partidei și a marcat singurul gol al românilor.

Folosit cu precădere în meciurile amicale, Rafa a ajuns deja la al patrulea gol marcat pentru Dinamo, deși nu a contabilizat în tricoul alb-roșilor decât 169 de minute într-un an și jumătate. Ultima reușită s-a consumat în meciul de sâmbătă, de pe terenul Daciei Chișinău, acolo unde liderul Ligii I a pierdut, scor 1-2. Stănescu a reușit astfel performanța să înscrie o dată la 42 de minute jucate, toate golurile fiind marcate în jocuri amicale. În plus’ cel poreclit „micul Xavi” a devenit nașul echipei din Republica Moldova, împotriva căreia a înscris și într-o partidă de verificare jucată în iarnă, pe care Dinamo a câștigat-o cu 4-0. Mijlocașul a fost promovat în 2010 la echipa mare, în ultima etapă a sezonului 2009-2010, când a bifat 14 minute pe terenul lui FC Vaslui. În total, are 44 de minute în Liga I.

Publicat: 14 11. 2011, 09:32
Actualizat: 14 11. 2011, 09:33