Mi-Triță! Triplă pentru oltean în Sâmbăta Luminată pentru Craiova: calificare la handbal și cel mai clar succes al sezonului la fotbal

• CS U Craiova a câștigat, sâmbătă seară, pe teren propriu, meciul cu CSM Poli Iași, scor 4-1, în cadrul etapei a 5-a a play-off-ului Ligii 1. Alex Mitriță, cu o triplă, și Dimitrov au marcat pentru olteni, în timp ce Danale a punctat pentru moldoveni.
  • Succesul la scor îi consolidează Universității al treilea loc în play-off, cu 34 de puncte, în timp ce Iașiul rămâne fără punct în această fază a campionatului și se află pe ultimul loc, pe 6, cu 20 de puncte.

Craiova nu a fost niciodată mai conectată la un alt eveniment sportiv atunci când juca Universitatea, dar semifinala handbalistelor din Bănie a luat „partea leului” în Sâmbăta Luminată. Și a meritat, fiindcă fetele lui Bogdan Burcea au realizat o performanță istorică, fiind prima echipă din Bănie, indiferent de sport, care joacă o finală europeană. Publicul de la Polivalentă a savurat calificarea, și-a dublat numărul, și s-a mutat în apropiere, pe „Ion Oblemenco”, în speranța că fiesta va continua pe stadion.

Ieșită din cursa pentru titlu, Craiova lui Mangia încerca să-și apere locul pe podium, amenințat de puștii lui Hagi, având în același timp și „grija” Cupei României. Italianul nu l-a iertat decât verbal pe Băluță pentru declarațiile beligerante de la finalul derby-ului cu FCSB, fiindcă l-a lăsat în afara lotului, iar titlular în atac a fost, în premieră, croatul Glavina. Acesta a și avut primele tentative la poarta ieșeană, dar s-a împotmolit înainte de a finaliza. În schimb, Bărbuț a reușit să tragă la poartă, dar nu și pe spațiul ei. Când Iașiul încerca să fie îndrăzneață, Craiova a avut noroc, fiindcă șutul lui Mitriță a fost deviat de Frăsinescu și Koșelev n-a mai avut replică.

Duelul „poneiului” oltean cu portarul moldovean s-a reluat peste câteva minute, când Koșelev l-a driblat elegant pe atacant, dar acesta a revenit și i-a „luat șunca din fasole”, fiind faultat la 20 de metri. Deși se putea spune că era situație iminentă de gol, poarta fiind goală, goalkeeperul a primit doar galben. Glavina a avut din nou șansa primei reușite în alb-albastru, dar Koșelev s-a întins și a împins mingea pe lângă bara din stânga sa. N-a mai fost nimic de făcut pentru portarul ieșean la ultima fază a primei reprize, când starul Mitriță a trimis în „plafonul” porții centrarea lui Dimitrov.

Partea secundă a început cu ocazia lui Glavina, care n-a profitat de cursa și serviciul perfect ale lui Bancu. Și de fiecare dată când croatul a ratat, Mitriță l-a răzbunat. A făcut-o a treia oară din penalty, după ce Bărbuț a fost trântit în careu de Koșelev, la finalul unui contraatac purtat parcă pe ață de alb-albaștri. Stoican a apelat la pauză la Andrei Cristea, iar căpitanul l-a lobat pe Calancea pentru 3-1, dar golul a fost practic anulat de intervenția lui Tiago Ferreira, pe linia porții. N-a mai apărut niciun craiovean ca din pământ peste câteva minute, când Danale a urmărit respinerea lui Calancea și a redus diferența.

Sâmbăta Luminată la Craiova a fost încununată în ultimul minut de centrarea lui Briceag și reușita lui Dimitrov, apărut pe la bara a doua pentru al doilea gol al bulgarului în acest an.

CS Universitatea Craiova – CSM Politehnica Iași 4-1
Alex Mitriță 18′, 45′, 55′, Dimitrov 90′ / Danale 72′

Calancea – R. Popa (Screciu 46′), Gardoș, Tiago Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Bărbuț (Briceag 89′), Mitriță, Glavina (Burlacu 58′)
Rezerve neutilizate: L. Popescu – Briceag, Popov, Andre Gomes, Gustavo
Antrenor: Devis Mangia

Koșelev – Sin, Mihalache, Frăsinescu, Panțîru – Cioinac, Qaka – Al. Zaharia, Platini (Jo Santos 76′), Gavrilă (Danale 65′) – Kizito (Andrei Cristea 46′)
Rezerve neutilizate: Koșelev – Ștefănescu, Mihăescu, Pedro Mendes
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova), Spectatori: 10.000; Arbitru: Radu Petrescu (București); Asistenți: Radu Ghinguleac și Mircea Grigoriu (ambii din București). Rezervă: Dragoș Istrate (București); Observatori: Victor Berbecaru (Vâlcea) și Cătălin Cursaru (Ploiești).

Publicat: 15 04. 2018, 09:31
Actualizat: 15 04. 2018, 09:32