Mendoza și Pepe au obosit

În frunte cu Mendoza și Pepe, sud-americanii echipei din Ghencea resimt oboseala finalului de sezon, fapt confirmat de evoluțiile lor din ultimele etape.

Revenirea spectaculoasă a Stelei din această primăvară s-a produs în primul rând datorită suflului nou impus de achizițiile „latino”. Începând cu meciul contra celor de la CFR Cluj (3-1), Mendoza, Pepe și Dayro au fost artizanii principali ai șirului de zece victorii consecutive ale roș-albaștrilor.

Acum, una dintre cauzele pentru care Steaua a câștigat greu la Galați și a pierdut două puncte „acasă” contra lui Poli poate fi randamentul scăzut al acelorași jucători. Extrem de relevantă este statistica celor de la Panini Digital, conform căreia peruanul Mendoza și columbianul Pepe au tras împreună doar un șut pe spațiul porții în ultimele 180 de minute oficiale. Aceasta în condițiile în care Vali Badea, introdus la pauză contra Timișoarei, s-a remarcat prin trei execuții care au prins spațiul porții adverse.

Folosiți ca titulari în toate cele 11 meciuri disputate în acest an, cei doi sud-americani acuză oboseala acumulată. Dacă Pepe a mai fost substituit de Habibou, Mendoza a fost integralist în majoritatea partidelor, Marius Lăcătuș neavând la dispoziție o altă soluție viabilă pentru postul de mijlocaș stânga.