Meciul Dinamo – CSMS Iași a fost întrerupt aproximativ zece minute, din cauza scandărilor xenofobe. Dănciulescu: „Arbitrul s-a pripit! Grahovac trebuia să ia cartonaș roșu la incidentul cu Rotariu”

UPDATE 21:40 Directorul sportiv al lui Dinamo, Ionel Dănciulescu a explicat pentru cei de la DigiSport ce s-a întâmplat exact în momentul în care arbitrul a decis să întrerupă meciul. Danciu și-a spus părerea și despre incidentul dintre Grahovac și Rotariu.

„Arbitrul a luat decizia, dar eu spun că s-a pripit un pic. Au mai fost scandări, eu înțeleg, dar s-a pripit. Supărarea lui Grahovac a fost că Rotariu nu i-a dat mingea în brațe, ci a trimis-o în aut. Sperăm să nu mai avem probleme în repriza a doua. Portarul celor de la Iași ar fi trebuit să încaseze cartonașul roșu”, a declarat Dănciulescu.

Meciul dintre Dinamo și CSMS Iași a fost marcat de un moment mai puțin fericit. Arbitrul Ioan Călin, din Reghin, a oprit meciul după ce suporterii lui Dinamo au strigat „afară, afară cu ungurii din țară”.

Pentru prima dată, un meci din Liga 1 a fost oprit din cauza scandărilor xenofobe. În minutul 33 al meciului Dinamo – CSMS Iași, centralul Ioan Călin a decis să întrerupă meciul, după ce un grup de fani ai echipei gazdă a scandat „Afară, afară cu ungurii din țară”. Din informațiile ProSport, acțiunea acelui grup de suporteri a plecat de la tentativa de atentat de la Covasna. Beke Istvan Attila, un extremist maghiar de 40 de ani, ar fi încercat să detoneze o încărcătură explozivă la parada de Ziua Națională din Covasna.

Meciul a fost întrerupt aproximativ 10 minute, timp în care o parte din galeria dinamovistă a plecat de pe stadion. Dinamo riscă acum sancțiuni grave din cauza incidentelor rasiste provocate de suporteri.

Dinamoviștii sunt recidiviști

Fanii grupării din Ștefan cel Mare au deja o tradiție în astfel de incidente. În octombrie 2013, într-un meci Astra – Dinamo, Istvan Kovacs l-a eliminat pe Cosmin Matei, pentru că acesta îi aplaudase pe suporterii care au strigat scandări xenofobe. De asemenea, la finalul lunii august 2014, de acesta dată într-un meci cu Chiajna, Kovacs s-a plâns de tratamentul xenofob al suporterilor dinamoviști. De fiecare dată, Dinamo a fost sancționată de Comisia de Disciplină.

Publicat: 03 12. 2015, 21:31
Actualizat: 03 12. 2015, 22:53