Meci foarte șters, victorie pentru Voluntari după o gafă enormă a lui Oliva. ACS Poli debutează cum nu se poate mai prost în play-out. Cronica partidei decisă la ultima fază

FC Voluntari și ACS Poli au început play-out-ul cu un meci foarte slab, decis în prelungiri cu 1-0 de golul lui Florin Cernat din penalti, după faultul fără sens al lui Oliva în propriul careu. Totuși, echipa lui Claudiu Niculescu a avut majoritatea ocaziilor, dar fără să fie eficientă și era să plătească prețul șanselor irosite. În schimb, Timișoara a avut o singură ocazie în prima repriză, iar în cea de-a doua, Munteanu și Roman au tras foarte slab, fără probleme pentru Mihai Mincă.

Prima repriză a fost una destul de palidă și săracă în ocazii, dar cei de la Voluntari au avut un plus per ansamblu față de timișoreni, deși l-au avut pe antrenorul Claudiu Niculescu în tribună, suspendat. În minutul 9, Marinescu i-a trimis lui Daniel Benzar o pasă excelentă, dar tânărul timișorean din lotul ilfovenilor a fost blocat la timp de portarul Straton. Tot Benzar a pus presiune și în minutul 26, când a bătut puțin pe lângă buturi o lovitură liberă de la semi-distanță. Timișorenii, așezați în 3-4-3 de Leo Grozavu, au avut multe faze la care s-au încurcat singuri. Unica ocazie a oaspeților din prima repriză s-a înregistrat în minutul 38, când Mihai Roman i-a întors cu capul lui Haruț, aflat în careu, dar Mihai Mincă a intervenit la timp.

Ilfovenii au continuat să domine jocul și după trecerea la vestiare

La pauză, Voicu a fost înlocuit cu Adrian Bălan, după o primă repriză în care nu s-a prea văzut. Daniel Benzar a avut o a treia ocazie mare în minutul 48, când a tras puțin pe lângă buturi, de la marginea careului, după ce timișorenii au fost surprinși în defensivă. Peste două minute, Voluntariul a cerut penalty după ce mingea trasă de Marinescu l-a atins pe Străuț, aflat la mică distanță, în braț. În minutul 53, Straton a intervenit la șutul din lateral al celuilat timișorean din lotul ilfovenilor, Petre Ivanovici. Peste patru minute, portarul bănățenilor a avut o paradă de toată frumusețea la balonul trimis cu capul de Adrian Bălan din câțiva metri, la o fază începută cu un corner.

Final șters de meci, timișorenii cu execuții foarte slabe

Jocul a continuat să se domolească, în nota destul de slabă apartidei. FC Voluntari a cerut penalty după ce Enescu a intervenit la minge, iar Ivanovici a căzut în careu. În minutul 74, Munteanu a tras din afara careului, dar foarte slab, iar Mincă a reținut. Peste patru minute, Roman practic i-a dat o pasă portarului advers. În replică, Adrian Bălan a tras de la distanță, dar Straton a fost din nou pe fază. Munteanu a avut altă execuție „moale”, iar apoi Straton s-a interpus bine în fața lui Bălan. Chiar pe final e meci, Oliva l-a faultat în careu pe Deac, iar Florin Cernat a executat penaltiul acordat.

Trebuie menționat că Grozavu a făcut două schimbări în prelungiri, așadar, cam degeaba, iar alb-violeții rămân cu buza umflată.

FC Voluntari:  Mincă – Pleașcă, Balaur, Cazan, Bucurică – C. Lazăr, Marinescu – Căpățână (min 76 Deac), D. Benzar, Ivanovici (min 81 Cernat) – A. Voicu (min 46 Bălan)

Poli Timișoara: Straton – Străuț, Artean, Melinte – Haruț, Vașvari, Enescu, Oliva – Munteanu (min 95 șeroni), Roman (min 91 Drăghici), Ciucur (min 68 Popovici

Publicat: 11 03. 2018, 20:03
Actualizat: 11 03. 2018, 20:40