Marius Croitoru, după prima victorie în șase partide: „Am îmbătrânit 2-3 ani la meciul ăsta!”. Concluziile după Gaz Metan Mediaș – FC Botoșani

Marius Croitoru si Jorge Costa in meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si FC Botosani din etapa a VIII-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Gaz Metan din Medias, vineri, 23 octombrie 2020.© FOTO:Valentin Macrea/Sport Picture
Vezi galeria foto - 6 poze

Marius Croitoru, antrenorul echipei FC Botoșani, a trăit intens meciul cu Gaz Metan Mediaș, câștigat cu scorul de 2-1, în etapa a opta din Liga 1.

Meciul disputat la Mediaș a fost unul destul de tensionat, cu multe cartonașe galbene, o eliminare în tabăra celor de la Gaz Metan (Baco, în minutul 58), un autogol al lui Butean, un penalty ratat de către Ongenda și un eurogol al lui Ronaldo Deaconu.

FC Botoșani a reușit să preia conducerea pe final de partidă, în minutul 87, când Keyta l-a învins pe portarul medieșenilor și a adus cele trei puncte trupei lui Marius Croitoru.

Marius Croitoru, după Gaz Metan – FC Botoșani

Marius Croitoru a recunoscut că s-a agitat foarte mult pe margine, la această partidă, mai ales pentru că echipa venea după cinci meciuri consecutive fără victorie.

„Am suferit mult, am îmbătrânit 2-3 ani la meciul acesta. Meciul trebuia tranșat din prima repriză. După ratarea penalty-ului, mental le-a fost frică să nu piardă meciul. Când vii după o serie fără victorii, te gândești tot timpul să securizezi un scor care să fie de partea ta.

După ce am egalat, echipa și-a revenit și a început să joace. E o victorie meritata. Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar Gazul nu a avut ocaziile pe care echipa mea le-a avut”, a spus Marius Croitoru, la flash-interviurile de după meci.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 5, în clasamentul Ligii 1, cu 11 puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș rămâne pe locul 13, cu doar 5 puncte.

Trei victorii, două egaluri și trei înfrângeri a înregistrat FC Botoșani în actuala ediție a Ligii 1.

Pentru FC Botoșani urmează meciul de pe teren propriu cu UTA Arad, programat sâmbătă, 31 octombrie, de la ora 19:00.

Publicat: 23 10. 2020, 20:14
Actualizat: 23 10. 2020, 20:27