Secretul revenirii lui Andreas Mihaiu cu gol, după meciul de coșmar din Cupă: „Tot vestiarul i-a fost aproape!”. Cum se pregătește fotbalistul lui Dinamo

Andreas Mihaiu, extrema dreapta în vârstă de 22 de ani a lui Dinamo, a înscris primul său gol pentru echipa din „Ștefan cel Mare”, iar Mario Nicolae, managerul clubului, l-a lăudat pe tânărul fotbalist.

La scurt timp după ce a ratat de două ori penalty-ul din semifinalel Cupei României, cu Astra Giurgiu, Andreas Mihaiu a revenit cu gol în campionat, în partida cu FC Argeș, scor 2-1.

FC Argeș și Dinamo s-au întâlnit în cadrul etapei a opta din play-out-ul Ligii 1, iar „câinii” au învins cu scorul de 2-1 după golurile marcate de către Andreas Mihaiu, în minutul 12, și Deian Sorescu, în minutul 82. Pentru piteșteni a marcat Mediop, în minutul 59.

Mario Nicolae, despre Andreas Mihaiu și primul gol marcat pentru Dinamo

După această primă reușită în tricoul primei echipe a lui Dinamo, Andreas Mihaiu a fost lăudat de către managerul „câinilor”, care a dezvăluit cum a reușit fotbalistul să treacă peste cele două lovituri de la 11 metri ratate în semifinala cu Astra Giurgiu.

„Tot vestiarul i-a fost aproape după meciul de Cupă, a avut parte de susținerea tuturor. E un băiat cu un caracter frumos, un caracter bun, care se pregătește întotdeauna suplimentar și e profesionist.

Întotdeauna tinerii au avut nevoie de sprijin, continuitate și de încredere mai mare decât ceilalți, continuitate. S-a demonstrat din nou că, în timp scurt, fotbalul poate să-ți aducă și satisfacții incredibile, și momente mai puțin plăcute”, a spus Mario Nicolae, pentru Digi Sport.

Reacția lui Andreas Mihaiu, după primul gol pentru Dinamo

La finalul partidei de la Pitești, Andreas Mihaiu s-a arătat încrezător după golul marcat și a vorbit despre viitorul echipei.

„Mi-am revenit, colegii au fost alături de mine, familia la fel. Mă bucur că am marcat și am câștigat, mergem înainte. Fotbalul este frumos. Toate sfaturile au fost importante, m-am bucurat că au fost toți lângă mine și mi-am revenit.

Sperăm să mergem în cupele europene. Nu suntem 100% liniștiți. Mai avem de jucat un meci, mergem înainte și o să vedem ce se întâmplă. Ne-am unit ca și grup, suntem o familie mai legată și ăsta e motivul revenirii noastre”, a spus Andreas Mihaiu, după meciul cu FC Argeș.

Publicat: 17 05. 2021, 13:52
Actualizat: 17 05. 2021, 13:53