Marinos Ouzounidis, mulțumit după victoria cu CFR Cluj: „Ei au avut mai multă presiune decât noi!”. Remarcatul antrenorului de la Universitatea Craiova

Marinos Ouzounidis reactioneaza in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Universitatea Craiova, contand pentru Play-off-ul Ligii a-1-a Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, sambata 24 aprilie 2021. © FOTO:Flavius Buboi/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Marinos Ouzounidis (52 de ani), antrenorul echipei Universitatea Craiova, s-a declarat mulțumit după victoria înregistrată pe terenul campioanei CFR Cluj, scor 2-1.

CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au întâlnit în cadrul etapei a treia din play-off-ul Ligii 1 și oltenii au învins cu scorul de 1-2, după golurile marcate de către Andrei Ivan, în minutul 27, și Alexandru Tudorie, în minutul 88. Pentru ardeleni a marcat Runar Mar Sigurjonsson, în minutul 53.

La finalul acestei partide, antrenorul oltenilor a declarat că, deși este mulțumit, are mai multe pretenții de la elevii săi. Marinos Ouzounidis l-a remarcat pe Stephane Acka, fundașul central în vârstă de 30 de ani al Craiovei, revenit după o accidentare.

Marinos Ouzounidis, după CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-2

„Cred că ei au avut mai multă presiune decât noi. Cred că am fost mai buni decât ei. Am făcut o greșeală în repriza a doua și ne-am retras. Putem juca mai bine, dar rezultatul e bun. Cred în jucătorii mei, avem calitatea să ne creăm mai multe ocazii. Per total, am jucat mai bine și cred că merităm această victorie.

Nu suntem o echipă care să stea în propria jumătate și să se apere. Vrem să avem posesia, să combinăm mai mult. Sigur, în acest tip de meciuri, cel mai important e rezultatul. În alte meciuri, am fost mai buni și s-a terminat la egalitate. Suntem satisfăcuți de aceast rezultat. Nu a fost ușor, dar chiar cred că putem juca mai bine.

Trebuie să îl felicit pe Acka, pentru că nu a jucat de patru luni”, a spus Marinos Ouzounidis, la flash-interviurile de după meci.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne pe locul secund în clasamentul Ligii 1, cu 38 de puncte, la un punct în spatele liderului FCSB. De cealaltă parte, Universitatea Craiova se apropie la patru puncte de CFR Cluj, având 34 de puncte. FCSB are însă cu un meci mai puțin. Roș-albaștrii o întâlnesc pe Sepsi, duminică, de la ora 21:30.

Publicat: 24 04. 2021, 22:51
Actualizat: 24 04. 2021, 22:53