Mangia, executat de Camora! CFR pune presiune pe FCSB, după 1-0 cu CS U Craiova. Gustavo a ratat un penalty în prelungiri. Cronica meciului

CFR s-a aflat, la meciul cu Craiova, în postura de a îndeplini o condiție obligatorie dar nu suficientă pentru a rămâne în lupta pentru titlu. Victoria împotriva echipei lui Mangia era cam singura variantă dătătoare de speranțe pentru CFR-ul lui Dan Petrescu. Craiova n-a mers cu rezervele la Cluj, așa cum s-a preconizat, dar a mers cu doar doi jucători în atac, Băluță și Mitriță și cu trei mijlocași centrali. Un sistem 3-5-2, menită să câștige avantaj la centrul terenului. Mailat a fost singura înlocuire a lui Petrescu, de la meciul cu FCSB. Mailat a fost cel mai activ jucător al gazdelor din prima repriză. Putea să înceapă meciul cu un gol, dar Popescu i-a respins în bară șutul său din 10 metri (3). Începutul era pomițător, dar cei care s-au așteptat la un meci spectaculos aveau să rămână dezamăgiți. Ce a urmat n-a avut de-a face cu spectacolul. CFR s-a chinuit pur și simplu să ajungă la poartă, cu aceleași mingi lungi aruncate în atac și s-a remarcat doar cu câteva sclipiri din partea lui Mailat și la fazele fixe. Din autul lui Manea s-a născut ocazia lui Culio (20), din centrarea aceluiași jucător Dimitrov a fost aproape să-și dea autogol (23), iar apoi șutul lui Manea a fost respins de Popescu (29), iar Djokovic a reluat pe lângă poartă (33).

Camora a oprit huiduielile

Craiova a fost de nerecunoscut la Cluj. Mulți jucători au părut fără chef, cu multe greșeli la construcție, cu Zlatinski, Santos și Mateiu aproape invizibili, iar Screciu și Dimitrov predispuși erorilor. Mitriță a fost cam singurul pericol și a încercat să-l surprindă pe Arlauskis, dar nu a reușit (9).

La pauză, Mangia l-a scos pe Screciu și Craiova a fost mai sigură în defensivă. O veste proastă pentru CFR, care s-a apropiat cu și mai mare greutate de poartă. Mitriță putea da lovitura din fază fixă (50), Boli a trimis pe lângă poartă (56), iar Vinicius a avut intervenția meciului, când s-a opus la șutul spre gol al lui Băluță (59). Deac, Culio sau Hoban au părut obosiți și publicul clujenilor a început să huiduie unele nereușite ale acestora. Atmosfera era apăsătoare, dar a venit izbăvirea pentru CFR. Camora a prins un șut perfect, din marginea careului mare și mingea deviată ușor de Popov s-a dus în poartă (76).

Secunda lui Arlauskis

CFR revenea pe primul loc, publicul uita de jocul chinuit și speranțele la titlu reveneau. Boli a luat cartonaș roșu pentru un fault brutal (83), iar finalul avea să fie trăit la cote maxime. Djokovic l-a faultat în careu pe Gustavo și Avram a dat penalty (81). Dezamăgire maximă la CFR, dar Araluskis a refuzat să iasă din lupta la titlu. A apărat penalty-ul executat slab de Gustavo și clujenii rămân în lupta pentru titlu și obligă FCSB să învingă la Iași (90+3).

Publicat: 05 05. 2018, 22:47
Actualizat: 05 05. 2018, 22:54