Luptă să-și apere titlul! Campioana a revenit după ce a fost condusă și s-a calificat matematic în play-off. CSM Poli Iași – Astra 2-3

CSM Poli Iași – Astra 2-3 (Ștefănescu 38, Cristea pen. 43 / Niculae 12, Săpunaru pen. 57, Teixeira 72)

• CSM Poli Iași: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato – Mitic, Răuță – Bole, Gheorghe, Ștefănescu – Cristea
  • Rezerve: Caparco, Panțîru, Golubovic, Ciucă, Voicu, Țigănașu, Ciucur
  • Astra: Lung – Pițian, Săpunaru, Fabricio – Stan, Lovin, Seto, Morais – Florea, Niculae, Teixeira
  • Rezerve: Iliev, Geraldo, Belu, Buș, Nicoară, Boubacar, Balaure

Min. 90+3 FINAL! CSM POLI IAȘI – ASTRA 2-3.

Min. 72 GOOOL ASTRA! Teixeira marchează, cu „ajutorul” lui Grahovac, care nu a fost în stare să rețină o minge simplă.

Min. 57 GOOOL ASTRA! Săpunaru restabilește egalitatea din lovitură de pedeapsă.

Min. 45 A început repriza secundă.

Min. 45+1 Pauză! CSM POLI IAȘI – ASTRA 2-1.

Min. 43 GOOOL CSM POLI IAȘI! Cristea marchează dintr-un penalty obținut de Bole.

Min. 38 GOOOL CSM POLI IAȘI! Pițian trimite o pasă prea „moale” spre Lung, Ștefănescu ajunge la minge și înscrie.

Min. 12 GOOL ASTRA! Florea centrează, iar Daniel Niculae are de îndeplinit o simplă formalitate și deschide scorul.

Min. 10 Florea marchează din centrare, dar reușita e anulată pentru offside.

Min. 1 A început meciul.

Astăzi, cu începere de la ora 20:00, se va disputa partida dintre CSM Poli Iași și Astra. Partida ar fi trebuit să se joace în etapa a 23-a, dar a fost reprogramată din pricina condițiilor meteo.

În eventualitatea unui succes, echipa lui Șumudică va acumula 41 de puncte și va urca până pe poziția a treia a clasamentului ceea ce înseamnă că Astra va fi matematic calificată în play-off. În acest moment, giurgiuvenii au 38 de puncte.

CSM Poli Iași se clasează pe locul 10 în clasament, cu 26 de puncte, iar acest meci și cel din ultima etapă a sezonului regulat sunt doar partide de palmares pentru moldoveni.

În tur, Astra a câștigat cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Budescu, în minutul 78, din penalty. Cosmin Frăsinescu, de la Iași, a fost eliminat în minutul 90+3.

Publicat: 02 03. 2017, 22:03
Actualizat: 02 03. 2017, 22:16