„Lupii” se afundă | Petrolul – CS U Craiova 0-1! Ploieștenii rămân pe ultimul loc

Echipa CS Universitatea Craiova a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formația Petrolul Ploiești, într-un meci din etapa a XI-a a Ligii I.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Ivan, în minutul 2, cu un șut la colțul lung de la 6 metri lateral dreapta.

CS Universitatea Craiova a evoluat în inferioritate numerică din minutul 90+3, după ce bulgarul Hristo Zlatinski a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat pentru tragere de timp.

Petrolul Ploiești: Pecanha – Beța (Varga ’76), Benga, Genev, Faug-Porret – Marinescu, Bucșa – Peteleu (Farina ’42), Zoubir, Nepomuceno (Tamuz ’64) – Moussa. Antrenor: Eusebiu Tudor.

CS Universitatea Craiova: Bălgrădean – Achim, Kay (Acka ’51), Popov, Vătăjelu – Nuno Rocha, Mateiu, Zlatinski, Ivan (Băluță ’59) – Curelea (Herghelegiu ’85), Bawab. Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonașe galbene: Faug-Porret ’54, Beța ’66, Moussa ’88, Benga ’90+5 / Zlatinski ’56, ’90+3, Nuno Rocha ’62, Mateiu ’83, Acka ’90+5.

Cartonaș roșu: Zlatinski ’90+3.

Arbitri: Marcel Bîrsan (central) – Florin Păunescu, Vlad Bârleanu (asistenți) – Dan Florin Dreve (rezervă).

Observatori: Constantin Ștefan, Mihai Stancu.

MEDIAFAX

Petrolul se află într-o situație disperată și are nevoie ca de aer de o victorie care să dea semnalul revenirii. Meciul cu CS U Craiova nu se anunță a fi unul ușor chiar dacă clubul oltean a traversat o perioadă tensionată în ultimele săptămâni. „Lupii” au înregistrat un singur succes în actuala ediție de campionat și se află pe ultimul loc al clasamentului.

CS U Craiova a obținut până acum doar trei victorii, două dintre acestea fiind notate în ultimele etape și speră să se impună din nou pe terenul celor de la Petrolul, așa cum s-a întâmplat și sezonul trecut.

Publicat: 20 09. 2015, 20:23
Actualizat: 21 09. 2015, 08:29