„Lupii”, în Europa după 18 ani. Hoban: „Am avut un arbitraj ostil! Trebuie să câștigăm Cupa pentru fani”

Petrolul termină pe podium după remiza cu Mediaș. Un meci nebun, cu șase eliminați, bătăi și multi nervi, în care Petrolul a egalat în minutul 15 de prelungiri. Hoban a declarat după meci că arbitrajul a fost unul ostil.

„Îmi pare rău că nu am putut să facem fericiți acești oameni care au venit. Am avut un arbitraj ostil, am pierdut și doi oameni pentru finala Cupei. Puteam ajunge chiar pe locul doi”, a declarat Hoban la Digi Sport.

Hoban: „Trebuie să luăm Cupa pentru fani”

„Îmi pare rău pentru Bornescu și Geraldo, vor lipsi la finală. Dar trebuie să aducem Cupa la Ploiești și fără ei. Dacă suporterii vor, vom merge alături de ei”, a mai spus mijlocașul.

Petrolul Ploiești a încheiat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Gaz Metan Mediaș, în ultima etapă a Ligii I, și și-a asigurat locul trei și participarea în preliminariile Ligii Europa, după un meci în care s-au acordat șase cartonașe roșii.

Pentru Petrolul a marcat Hamza, în minutul 90+15, din penalti, iar pentru Gaz Metan a înscris Vitinho ’43.

Geraldo Alves a fost eliminat de la Petrolul în minutul 62.

Meciul a fost marcat de o bătaie generală, izbucnită în minutul 65, care s-a soldat cu eliminarea jucătorilor Mircea Bornescu și Taher Bawab.

Gaz Metan a încheiat meciul cu patru jucători eliminați: Bawab, Todea, Zaharia și Muth.

Petrolul Ploiești: Bornescu – Achim, Geraldo, Manasse, Guilherme – Hoban (Mustivar ’58), Mojica (Hamutovski ’70) – Boudjemaa (Renan ’80), Hamza, Grozav – Bokila. Antrenor: Cosmin Contra

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Zaharia, Muth, Frăsinescu, Buzean – V. Negru, Todea – Al. Munteanu (Radovic ’90+7), Eric (C. Gheorghe ’76), R. Avram (Bawab ’46) – Vitinho. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Cartonașe galbene: Hoban ’38, Alves ’56, ’63, Manasse ’77, Bokila ’89, Renan ’90+10 / Zaharia ’46, ’90+11, Negru ’61, Munteanu ’79, Pleșca ’82, Buzean ’90+4

Cartonașe roșii: Alves ’63, Bornescu ’66 / Bawab ’66, Todea ’90+1, Zaharia ’90+11, Muth ’90+13

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colțescu, ajutat la cele două linii de Bogdan Gheorghe și Daniel Hulubei. Rezervă a fost Ionuț Neagu.

Observatori au fost Ioan Mureșan și Nicolae Dobrescu.

La meci au fost prezenți aproximativ 8.000 de spectatori.

Publicat: 30 05. 2013, 00:02
Actualizat: 30 05. 2013, 00:03