Lui Pustai nu i-au ieșit calculele în Ștefan cel Mare: „Din păcate, degeaba am dominat Dinamo. Am avut ocazii, dar nu am reușit să înscriem”

FC Botoșani a pierdut primul meci din acest an, 0-1 în deplasarea de la Dinamo. Cristi Pustai spune că și-a dominat adversarii, însă Dinamo a speculat erorile jucătorilor săi.

FC Botoșani a avut o primă repriză bună, dar arătat multă precipitare în fața porții. Dinamo a lovit la prima ocazie mai importantă și a reușit să păstreze avantajul până la finalul partidei. Cristi Pustai susține că FC Botoșani a dominat meciul, dar își critică jucătorii pentru faptul că n-au reușit să marcheze.

„Din păcate, prea multe greșeli neforțate și din această cauză care, ce să zic, degeaba l-am dominat. Dinamo a speculat mai ales greșelile din prima repriză, pe zona centrală. Nu este asta o scuză, trebuie să analizăm foarte bine această înfrângere, vine după o serie de patru rezultate foarte bine. Trebuie să trecem repede peste această înfrângere, obiectivul nu este atins.

Ne-am întărit în această iarnă, am scăpat de jucătorii care au jucat mai puțin, dar drumul încă este lung, trebuie să le rezolvăm. Este și o stare de încărcătură, pentru că am venit direct din Antalya, am rămas la București. Am avut multe situații, dar nu am reușit să înscriem. Noi trebuie să ne adunăm repede, să fim acea echipă muncitoare, agresivă, scurtă”, a declarat Cristi Pustai la DigiSport.

Dinamo s-a impus cu 1-0 în fața lui FC Botoșani și a urcat pe locul doi în Liga 1. Golul victoriei a fost marcat de tânărul Valentin Costache.

Publicat: 14 02. 2016, 21:10
Actualizat: 14 02. 2016, 21:11