Lovin a fost titular la TSV Munchen 1860 în Cupa Germaniei

După ce a plecat de la Steaua, Florin Lovin a reușit să se adapteze și să se impună la noua sa echipă TSV Munchen 1860. Mijlocașul român a fost sâmbătă titular pentru formația sa, în jocul din deplasare cu Paderborn, scor 1-0, din primul tur al Cupei Germaniei, partidă în care fotbalistul a debutat pentru noua sa echipă, informează cotidianul Kicker.

"Ață" a avut o evoluție foarte bună în cele 78 de minute cât a fost pe teren și pare să-și fi câștigat locul de titular în linia mediană a nemților mai repede decât ar fi crezut. "Lovin a fost prima opțiune pentru postul de mijlocaș defensiv și mi-a confirmat așteptările pe care le aveam după ce i-am urmărit mai multe meciuri. Își păstrează calmul când are balonul la picior și are un psihic puternic. E o fiară pe teren!", a spus zilele trecute directorul sportiv al germanilor, Miroslav Stevici, pentru fussballtransfers.com.

Vezi celelalte rezultate înregistrate în primul tur al Cupei Germaniei:

Dinamo Dresda – Nurnberg 0-3

Elversberg – Freiburg 0-2

FSV Frankfurt – Moncgengladbach 1-2

Kickers Emdem – FC Koln 0-3

Paderborn – Munchen 1860 0-1. Florin Lovin a fost integralist pentru oaspeți, la meciul său de debut pentru noua sa formație.

Sonnenhof Grofaspach – VfB Stuttgart 1-4. Ciprian Marica a fost titular la oaspeți, el fiind înlocuit în minutul 71 al partidei cu Schieber.

Sp Vgg Weiden – Borussia Dortmund 1-3

Unterhaching – Arminia Bielefeld 0-3.

Jocurile Babelsberg-Bayer Leverkusen 0-1, Braunschweig-Augsburg 1-2, Osnabruck-Hansa Rostock 2-1, VfB Lubeck-Mainz 2-1 și Wehen-WfL Wolfsburg 1-4 s-au dipustat vineri.

Tot sâmbătă vor mai avea loc meciurile Burghaussen-Ahlen, Germania Windeck-Schalke, Magdeburg-Energie Cottbus, Preussen Munster-Hertha Berlin și TeBe Berlin-Karlsruhe. De asemenea, alte 13 partide vor avea loc pe 2 și 3 august.

Publicat: 01 08. 2009, 19:18
Actualizat: 01 08. 2009, 19:20