Liviu Antal, atacantul echipei UTA, a reușit cel mai rapid gol în acest sezon de Liga 1, cu Academica Clinceni. Arădenii au și un record negativ

Liviu Ion Antal discuta cu Laszlo Gyorgy Balint in meciul de fotbal dintre UTA Arad si Viitorul Constanta, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Francisc Neuman din Arad, vineri 15 ianuarie 2021. © FOTO:Sebastian Tataru/SPORT PICTURES

UTA a început excelent meciul de la Clinceni și a marcat după numai 27 de secunde de la primul fluier al lui Horia Mladinovic.

Vorobjovas a pasat lung, Liviu Antal (31 de ani) a scăpat printre Jutric și Patriche, a trecut mingea pe sub portarul Vâlceanu și a trimis în plasă. A fost chiar prima reușită în tricoul arădenilor pentru fostul atacant al celor de la Zalgiris Vilnius sau campion cu Oțelul.

Cu această reușită din etapa a 21-a a Ligii 1, „Bătrâna Doamnă” a fotbalului românesc devine cea mai rapidă marcatoare stagională.

Hamidou Keita deținea recordul în acest sezon până la reușita lui Antal. UTA are și un record negativ

Hamidou Keita, de la Botoșani, deținea recordul celui mai rapid gol, din etapa a 18-a, în succesul echipei sale (4-0) cu Dinamo.

Alexandru Cicâldău (gol după 1,22 minute în Craiova – Gaz Metan 3-1, etapa a 12-a), Florin Tănase (gol după 1,50 minute în FCSB – Viitorul 3-0, etapa a 2-a), Dzenan Zajmovic (gol după 1,54 minute în Poli Iași – Gaz Metan 1-4) și Iulian Cristea (gol după 2,04 minute în FCSB – Hermannstadt 5-0, etapa a 8-a) sunt ceilalți fotbaliști care au spart repede gheața în partidele din acest sezon al Ligii 1.

UTA deține și un record negativ, acela al celei mai dure înfrângeri a campionatului: 0-6, cu Astra, în ultima etapă a turului, chiar pe teren propriu.

UTA a învins Academica Clinceni cu 3-0

Meciul de la Clinceni, dintre Academica Clinceni și UTA Arad, a fost câștigat de oaspeți cu 3-0, prin golurile marcate de Liviu Antal (1), Denis Rusu (49) și Roger Junio Rodrigues Figueira (74).

Bulgarul Țvetelin Ciunciukov a ratat pentru ilfoveni un penalty în minutul 80, trimițând pe lângă poartă.

Cu acest succes, UTA acumulează 27 de puncte și urcă, pentru moment, de pe locul 11 pe 7, fiind la egalitate cu FC Botoșani, care are un golaveraj inferior, dar și un meci mai puțin disputat. Academica Clinceni rămâne cu 30 de puncte și rămâne pe poziția a 5-a, de play-off.

Publicat: 04 02. 2021, 15:20
Actualizat: 04 02. 2021, 15:28