Dinamo – FC Voluntari 2-1. Ce nebunie de meci! „Câinii” au tranșat meciul în inferioritate numerică

Formatia FC Voluntari (echipament albastru) a intalnit, in deplasare, intr-o partida din etapa a 10-a din Liga 1 la fotbal, echipa Dinamo Bucuresti, vineri 27 septembrie 2019. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 7 poze

Dinamo – FC Voluntari 2-1 (Montini 51, Puljic 78 / Balaur 75)

Dinamo a învins FC Voluntari cu scorul de 2-1, iar „câinii” s-au apropiat temporar de locul 6. Echipa lui Dușan Uhrin Jr a ajuns la 13 puncte. Astra se află pe locul 6, cu 15 puncte. Giurgiuvenii vor înfrunta Chindia în această etapă.

Mattia Montini a deschis scorul în minutul 51, după pasa decisivă a lui Nistor. Ilfovenii puteau reveni pe tabelă, dar Piscitelli a parat un penalty executat de Căpățână în minutul 63. În minutul 72, Deian Sorescu a încasat al doilea cartonaș galben, iar meciul era relansat. Oaspeții au profitat și au egalat în minutul 75, prin Balaur. „Câinii” au răspuns aproape instantaneu. Nistor l-a servit ideal pe Puljic, care a revenit cu gol în Liga 1 și a dus scorul la 2-1. Ilfovenii n-au avut puterea să egaleze și a doua oară, astfel că Dinamo s-a impus.

În urma acestui eșec, FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu cinci puncte. Cristiano Bergodi a salvat echipa în sezonul trecut, dar acum e foarte aproape să plece de la club. După 11 etape, FC Voluntari are la activ o victorie, două remize și opt înfrângeri.

Publicat: 27 09. 2019, 10:58
Actualizat: 27 09. 2019, 22:21