Legea braziliană:** CS Mioveni – FC Vaslui 0-5! Wesley înscrie un hat-trick, Adailton doar o „dublă”

Cu Hizo în tribună, vasluienii au venit la Mioveni cu un singur gând, să câștige cele trei puncte și să se apropie de Dinamo în clasament. Iar Wesley și Adailton au făcut show marcând de trei, respectiv două ori pentru un 5-0 categoric.

„Dulăul” a trimis pe teren „tripleta magică”, Adailton, Wesley, Sânmărtean, care a rezolvat câștigătoarea meciului în 25 de minute. Wesley a fost din nou decisiv, reușind să marcheze trei goluri și l-a depășit pe albanezul Demollari, fiind cel mai bun marcator străin din Liga I. Golul doi reușit de Wesley a fost o adevărată bijuterie: brazilianul a deviat mingea cu călcâiul din șase metri, după o pasă de la Sânmărtean. Show-ul a fost completat de Adailton cu o dublă. În minutul 81, când a fost schimbat cu Buhăiescu, Wesley a fost aplaudat în picioare de întreg stadionul din Mioveni.

Marius Avram, aflat la primul joc după arestarea tatălui său, a arbitrat bine partida, fără a arăta că e afectat de cele întâmplate.