Lajos, la Gloria – Steaua!

Brigada va fi anunțată oficial abia astăzi, dar ProSport a aflat deja numele arbitrului: Tiberiu Lajos. Penultimul meci al roș-albaștrilor fluierat de Lajos a fost un adevărat fiasco.

Pe 1 octombrie 2006, centralul a fost delegat la partida Poli Iași – Steaua, 1-1. Lajos i-a acordat al doilea cartonaș galben lui Goian pentru tragerea de tricou a lui Cernoch, însă nu a dictat și penalty, deși contactul s-a produs pe linia careului de 16 metri.

În minutul 76, arbitrul a acordat  penalty pentru Steaua, iar fundașul ieșean Radu Ciobanu a avut o ieșire nervoasă, lovindu-l pe acesta, faptă pentru care a văzut cartonașul roșu.

În minutul 89, mijlocașul gazdelor, Onofraș, l-a atacat criminal pe fundașul stânga al Stelei, Neșu, dar n-a văzut nici măcar cartonașul galben. „Pe final, Lajos a scăpat meciul din mână și lucrurile de pe teren au degenerat”, a declarat furios antrenorul de atunci al roș‑albaștrilor, Cosmin Olăroiu.

meciuri ale Stelei a arbitrat Lajos, palmaresul roș-albaștrilor fiind următorul: 10 victorii, trei egaluri și două înfrângeri

etape a fost reținut de la delegări Lajos după partida Poli Iași – Steaua 1-1, din octombrie 2006

Publicat: 08 04. 2008, 20:01