La un punct de Dinamo!** CFR a învins pe FC Brașov cu 2-1 și suflă în ceafa liderului

Etapa a XII-a s-a încheiat aseară cu victoria CFR-ului la Brașov (2-1), și în acest moment se află la un punct de liderul Dinamo.

CFR ar fi trebuit să înceapă meciul de aseară cu gândul la victorie, având în vedere că un succes i-ar fi propulsat la un singur punct în spatele liderului Dinamo. Totuși, în prima repriză, jucătorii lui Costa nu s-au remarcat decât prin multitudinea de ofsaiduri în care au fost surprinși, în timp ce brașovenii au arătat o formă de zile mari. Fără a avea vreo mare ocazie, „stegarii” i-au înghesuit pe clujeni în propria jumătate, aceștia din urmă terminând repriza în careul lui Beto, cu tot efectivul!

Weldon, din nou decisiv

După pauză Buga a ratat deschiderea scorului în minutul 50. Vârful s-a revanșat un sfert de oră mai târziu când i-a pasat decisiv lui Cristescu, care a deschis scorul cu o scăriță. Timp de 14 minute, Brașovul a sperat la prima victorie în fața CFR-ului după 37 de ani, dar la o fază care nu anunța nimic, nou-intratul Celestino a egalat cu un șut de la 30 de metri. În minutul 89 Weldon înscrie pentru 2-1 al șaselea gol personal în șapte partide. Sâmbătă e CFR – Dinamo!