La mișto!

Nici nu se putea un cadou mai nepotrivit pentru „Bătrâna Doamnă” la aniversarea a 63 de ani de existență.

Elevii lui Ioan Andone, care a menajat din nou câțiva jucători importanți, ca Trică sau Fabbiani, au început meciul în forță, iar în minutul 6 era deja 0-1. Cadu a transformat cu siguranță penalty-ul acordat de arbitrul Lajos la o intervenție dură a lui Marincău asupra lui Semedo.

O singură ocazie serioasă a avut UTA în prima repriză, în minutul 29, când mingea trimisă de Zaharia, cu capul, a ajuns în corner, via portarul Nuno Claro și bara transversală.

Imediat după această șansă, Dubarbier a scăpat singur, în urma unei mingi respinse din propriul teren de Dani, a intrat în careu și a șutat la colțul scurt, ducând scorul la 0-2.

Fără să pară că se întrebuințează serios, „feroviarii“ au dominat în continuare jocul, cu atât mai mult după eliminarea lui Buican din minutul 60, pentru două „galbene“.

Bomboana pe colivă a fost pusă de Fabbiani. Argentinianul, abia intrat pe teren, a finalizat la mișto, cu o schemă de curtea școlii, acțiunea creată de Trică și Dubarbier.

Pentru ca „tacâmul“ să fie complet, Roszel s-a accidentat după ce UTA a epuizat toate schimbările, arădenii jucând ultimele 20 de minute cu doi oameni în minus, însă CFR a dat dovadă de bun-simț și nu a mai forțat, mulțumindu-se să administreze „Bătrânei Doamne“ un scor de neprezentare.

Tony, fundaș CFR: Dacă Steaua câștigă tot până la sfârșit, atunci merită să fie campioană.Eu sper însă ca ei să mai piardă puncte. Noi sigur batem tot

Ioan Andone, antrenor CFR: Eu nu îl antrenez la viteză pe Dubarbier, asta e o chestie nativă. Nici mie ca fundaș nu mi-au plăcut niciodată jucătorii de viteză. Nu ai ce să le faci

Publicat: 19 04. 2008, 23:34
Actualizat: 20 04. 2008, 02:16