Keșeru, Steaua și recordurile. Roș-albaștrii au intrat în istoria Europa League și au stabilit două borne uriașe

Cu victoria de aseară, Steaua a stabilit două recorduri ale Europa League: cea mai mare victorie a competiției și cel mai rapid hattrick

Echipa lui Costel Gâlcă a oferit un adevărat spectacol în repriza a doua a meciului cu Aalborg. Între minutele 51 și 73, roș-albaștrii au înscris de șase ori și nu au primit niciun gol. Astfel, Steaua a egalat cea mai mare victorie din istoria clubului în cupele europene, după ce în 1979 Steaua învinsese cu 6-0 pe Young Boys Berna. Mai mult, jucătorii lui Gâlcă au stabilit un nou record pentru cea mai categorică victorie în Europa League. În această statistică nu s-au luat în considerare recordurile din Cupa UEFA, competiția din care se trage Europa League.

Un alt record care a fost bătut joi seară pe Național Arena este cel al lui Claudiu Keșeru. Atacantul Stelei a reușit să înscrie de trei ori în doar 12 minute. Precedentul record era deținut de Steven Gerrard, care a fost autorul unui hattrick în 24 de minute, în 2010, în meciul Liverpool – Napoli (3-1).

• Cel mai rapid hattrick din istoria fotbalului a fost reușit de Alex Torr, într-o ligă de amatori din Anglia. Acesta a înscris de trei ori în 70 de secunde

Claudiu Keșeru nu este la prima performanță de acest gen. În etapa a 4-a a Ligii I, vârful de atac a înscris de șase ori în poarta celor de la Pandurii Tg. Jiu, egalând un record pe care îl dețineau Gheorghe Hagi și Claudiu Vaișcovici. „Regele” marcase tot de atâtea ori contra lui FC Olt, într-o victorie 7-5 a Sportului Studențesc, în timp ce fostul jucător al lui Dinamo reușise această performanță în victoria „câinilor”, 9-1, cu CSM Suceava.

Urmărește cele mai importante știri despre Steaua pe pagina Facebook dedicată campioanei României

Publicat: 19 09. 2014, 13:12
Actualizat: 19 09. 2014, 16:26