Kapetanos, omul care aduce titlul!** Motivul incredibil din cauza căruia l-a pierdut Steaua

Lupta la titlu se dă AICI. Fazele VIDEO din Concordia – Steaua se văd pe www.prosport.ro, luni, de la 19:00. Meciul va fi LIVE pe Dolce Sport, iar www.prosport.ro îți oferă golurile și cele mai importante faze ale partidei.

Pantelis Kapetanos (29 de ani) e cel mai important jucător al Clujului în 2012. A marcat deja de 6 ori și e aproape să câștige primul trofeu din carieră. Șefii, Andone și colegii îl ridică în slăvi. A ajuns la CFR acum un an și jumătate dintr-o eroare a oficialilor Stelei.

Pantelis Kapetanos și-a revenit după accidentarea care l-a ținut în afara terenului trei etape. A adus trei puncte cu FC Brașov (1-0), iar cu sâmbătă Dinamo a fost din nou decisiv, deși a jucat doar în ultimele 30 de minute. Ultimele două reușite au făcut ca formația lui Paszkany să ia o opțiune imensă pentru al treilea titlu din istorie. Kapetanos a mai punctat în primele 4 meciuri jucate în 2012, dar și de 4 ori în tur. În total golurile sale au adus CFR-ului 9 puncte. În 2012 are 6 goluri marcate în 8 meciuri, dintre care doar patru integrale (medie de un gol la 86,1 minute).

În fruntea topului eficacității, Kapetanos e însoțit de Wesley, care are o medie de un gol la 86,3 minute, cu 11 reușite în 10 partide în 2012. „Ce îmi doresc de la acest sezon este să fiu sănătos și să îmi ajut echipa să ia titlul. Sunt deranjat că se tot scrie de noi că suntem ajutați de arbitri și că unele adversare nu joacă la potențial maxim cu noi”, spunea Kapetanos, în ProSport, acum o lună.

A ajuns la CFR din greșeala juristului Stelei

Kapetanos a semnat în ianuarie 2011 cu CFR Cluj, fiind pus pe lista de transferuri de Becali din cauza salariului lunar de 20.000 de euro și a unei accidentări. Șeful Stelei a decis atunci să îl lase gratis numai în străinătate, pentru a nu întări o rivală la titlu. Juristul clubului nu a pus însă această clauză în contract, motiv pentru care Kapetanos a ajuns gratis în Gruia.

Ne mulțumeam și cu un egal cu Dinamo, dar Kapetanos, un golgheter adevărat, a profitat de singura ocazie pe care a avut-o
Ioan Andone, antrenor CFR Cluj

Kapetanos e un atacant autentic, mă bucur că marchează meci de meci. Nu ne-am înșelat când l-am transferat