Juventus – Viitorul 0-1. Ianis Hagi menține campioana în lupta pentru playoff. Ultima clasată a trecut pe lângă egalare în prelungiri

JUVENTUS – VIITORUL 0-1 (I. Hagi 79-pen)

Echipele probabile:

Juventus: Drăghia – C. Petre, Wallace, Leca, Fl. Ștefan – Nicoarăss, Balgiuss (S. Drăghici 70), Acolatse, Ciobanu – Rabei (V. Gheorghe 58), Elek
Rezerve: Stoian, M. Constantinescu, Dima, Kardes, Drăghici, Ciolacu

Viitorul: Cojocaru – Căpușă (Ciobanu 46), Țîru, Mladen, Ganea – Cicâldău, Băluță, Vînă (D. Dumitrescu 64) – Chițu, Lima Lopes (Gavra 53), Hagi
Rezerve: Tordai, De Nooijer, A. Mățan, V. Ghiță

Min. 90+4 Final de meci la Ploiești!

Min. 90+2 La un pas de egalare! Drăghici a trimis milimetric peste bara transversală, cu o lovitură de cap, după o ieșire ezitantă a lui Valentin Cojocaru. Mingea a căzut pe plasa porții, spre norocul campioanei.

Min. 77 GOOOL VIITORUL! Ianis Hagi a transformat de la punctul cu var. Ciprian Petre a blocat cu mâna o centrare în interiorul careului, iar centralul Găman a acordat lovitură de pedeapsă. Mijlocașul adus de la Fiorentina în această iarnă se află la prima reușită de la revenirea în Liga 1.

Min. 73 Bară Viitorul! Gavra a șutat din unghi, mingea l-a depășit pe Drăghia, dar s-a izbit de transversala porții. Balonul a ricoșat mai apoi la Chițu, care a fost deposedat în careul mic.

Min. 60 Vasile Gheorghe a trimis un șut violent spre poarta oaspeților, dar balonul a trecut de puțin pe lângă vinclu.

Min. 46 S-a reluat jocul dintre Juventus și Viitorul! La pauză, Hagi l-a schimbat pe Căpușă cu Andrei Ciobanu.

Min. 45+1 Cristi Ganea a șutat cu efect din lovitură liberă, sub bara transversală, dar Drăghia a repins în afara terenului. Pauză la Ploiești, 0-0 după primele 45 de minute.

Min. 28 Ocazie mare pentru Juventus! Elek a profitat de o neînțelegere între Tudor Băluță și Cojocaru, a șutat din câțiva metri, dar portarul campioanei a reușit să rețină. Nou-promovata arată o altă față după pregătirea de iarnă, iar lupta din subsolul clasamentului se anunță extrem de interesantă în play-out. Gaz Metan a impresionat de asemenea în meciurile cu FCSB și Astra, chiar dacă a cedat în ambele partide.

Min. 7 Căpușă a încercat să-l învingă pe Drăghia cu un șut din afara careului, dar execuția mijlocașului n-a prins cadrul porții.

Min. 4 Cicâldău a avut prima ocazie a meciului. Mijlocașul i-a ridiculizat pe fundașii gazdelor în interiorul careului, l-a lobat pe Drăghia, dar Florin Ștefan a reușit să respingă de pe linia porții.

Min. 1 A început partida de la Ploiești!

Egalul Astrei în prima etapă din 2018 (1-1), Gică Hagi e pus în fața unui meci pe care trebuie să-l câștige neapărat pentru a nu pierde teren în lupta pentru ultimul loc de play-off. Cu 35 de puncte în primele 23 de etape, Viitorul e la egalitate cu Dinamo și are un punct sub FC Botoșani, echipa de pe locul al cincilea.

La primul meci cu Marius Baciu pe bancă, Juventus a reușit un punct nesperat pe terenul lui FC Botoșani (0-0), dar rămâne ultima în Liga 1, cu doar zece puncte și o singură victorie (2-1 cu Sepsi, în octombrie) în primele 23 de etape.

În tur, la Ovidiu, echipa lui Hagi nu a avut niciun fel de emoție și a câștigat clar, scor 3-0, grație golurilor lui Eric, Cristi Ganea și Mățan.

Publicat: 10 02. 2018, 19:53
Actualizat: 10 02. 2018, 19:54