Jucătorii din Liga 1, alături de victimele din Ucraina, la derby-ul Rapid – Dinamo! Gest superb al televiziunilor | FOTO

Jucătorii și oficialii din Liga 1 și-au exprimat susținerea, la meciul dintre Rapid și Dinamo, pentru victimele din Ucraina afectate de atacul Rusiei.

Meciul dintre Rapid București și Dinamo București s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei cu numărul 28 din Liga 1, pe Arena Națională și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Cosmin Matei, în minutul 20, respectiv Jakub Vojtus, în minutul 23.

După ce președintele Vladimir Putin a solicitat ca Rusia să înceapă războiul, s-a instaurat haosul în Ucraina, iar oamenii au început deja să caute refugiu în țările vecine, inclusiv în România.

Înainte de fluierul de start al partidei, jucătorii lui Dinamo au ieșit de la vestiare cu un banner special pentru situația dramatică din Ucraina.

„Libertate și pace în Ucraina”, a fost mesajul afișat de către jucătorii lui Dinamo.

Și Daniel Niculae, președintele clubului Rapid, a fost surprins aranjând la lojă un tricou cu mesajul
„Stop the war (Opriți războiul)”.

Totodată, și televiziunile care transmit această partidă, Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport, au avut o inițiativă contra războiului. Pe grafica meciului dintre Rapid și Dinamo, lângă cronometru, a apărut mesajul „Stop war”.

Publicat: 26 02. 2022, 20:55
Actualizat: 26 02. 2022, 22:32