Jucătorii de la FC U Craiova, cu capul plecat după ce suporterii au înjurat pe tot parcursul meciului cu Academica Clinceni: „Ce era să facă, să ne aplaude?”

Raducu Mogosanu (C) in meciul de fotbal FC Universitatea 1948 ( echipament albastru ) - FC Clinceni ( echipament alb ) etapa a 19 a disputat pe stadionul Complex Sportiv Craiova vineri 10 decembrie 2021 . REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 10 poze

Sorin Mogoșanu, portarul în vârstă de 29 de ani de la FC U Craiova, a vorbit după înfrângerea cu Academica Clinceni și le-a dat dreptate suporterilor care au înjurat pe tot parcursul meciului.

Partida dintre FC U Craiova și Academica Clinceni s-a disputat vineri seară, în Bănie, în cadrul etapei cu numărul 19 din Liga 1, iar oltenii au pierdut la limită, scor 1-2. Pentru olteni a marcat Andrea Compagno, în minutul 28, iar ilfovenii au înscris prin Robert Ion, în minutul 33, și Apostolos Vellios, în minutul 68.

Pe tot parcursul acestei întâlniri, suporterii l-au înjurat pe Adrian Mititelu, patronul clubului, căruia i-au transmis deja din etapa precedentă să vândă echipa. Nici jucătorii nu au scăpat nehuiduiți.

Sorin Mogoșanu nu condamnă atitudinea suporterilor, dimpotriva, s-a prezentat cu capul plecat la interviurile de după meci și le-a dat dreptate acestora. Totodată, portarul a dezvăluit că jucătorii știau deja despre decizia anunțată de către Adrian Mititelu Jr. cu privire la vânzarea echipei.

„Suntem o echipă, toți câștigăm, toți pierdem. Păcat, am încercat să jucăm fotbal. Dacă le bubuim, nu mai jucăm fotbal cu nimeni.

Ce a apărut în presă am știut și noi. Probabil că ne-a afectat, dar nu avem nicio scuză. Ăștia suntem, asta jucăm”, a spus Sorin Mogoșanu, la flash-interviurile de după meci.

„Nu înțeleg, am marcat primii. A venit o greșeală în lanț. Le-am spus să joace simplu când vine adversarul în pressing. Și la Barcelona se întâmplă la fel. Nu învățăm din greșeli. Toată lumea e supărată că suntem unde suntem. Nu înțeleg. Dai gol, trebuie să joci fotbal. Clinceni era echipă de bătut azi. Nu am vorbit foarte mult după meci, a vorbit și patronul. A avut o discuție cu ei (n.r. jucătorii). Trebuie să facem o analiză, să discutăm, și vom vedea ce va urma” – Eugen Trică, antrenor FC U Craiova, după eșecul cu Academica Clinceni

Publicat: 10 12. 2021, 22:09
Actualizat: 10 12. 2021, 22:11