Janos Szekely, evoluție excelentă contra Petrolului: „Dacă rămâneam în „11”, îi băteam. Meritam victoria”

• Janos Szekeley a fost cel mai bun om al Brașovului, în partida pe care „stegarii” au terminat-o la egalitate, 1-1, cu Petrolul
  • Fostul mijlocaș al Stelei a impresionat prin viteză și tehnică, iar în minutul 90+3 a centrat pentru faza penalty-ului din care FC Brașov a egalat.

Szekely a arătat o pofta extraordinară de joc. În prima repriză a avut mai multe incursiuni care se puteau încheia cu gol, iar în partea a doua a creat faza din care a ieșit penalty-ul din prelungiri. Fostul stelist este de părere că eliminarea lui Aganovic, din minutul 43, a barat drumul echipei sale spre o victorie.

„Dacă rămâneam în „11”, cred că am fi putut să câștigăm, am făcut un joc mai consistent. Acea eliminare le-a făcut jocul mult mai ușor. Toată echipa a făcut un joc bun și cred că meritam victoria. Portarul Iacob a avut un debut extraordinar. Mutu va crește nivelul campionatului, îi urez succes. Nu i-a ieșit jocul, probabil și din cauza noastră”, a declarat Janos Szekely.

FC Brașov și Petrolul au terminat la egalitate, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin autogolul lui Madeira (70), dar FC Brașov a egalat printr-un penalty primit în minutul 90+4. Din minutul 44, „stegarii” au evoluat în inferioritate numerică, după ce Aganovic a văzut al doilea cartonaș galben, pentru un fault.

Publicat: 23 02. 2014, 23:07
Actualizat: 23 02. 2014, 23:08