Issa Ba reloaded!** Senegalezul pare mult mai avantajat de noul sistem în care joacă Dinamo

Issa Ba (31 ani) a marcat sâmbătă primul său gol în Liga I, la aproape trei luni după ce s-a accidentat grav la genunchi
Dorinel Munteanu a dat dovadă de maximă inspirație în minutul 59, când l-a introdus pe Issa Ba. Senegalezul pare mult mai avantajat de noul sistem în care joacă Dinamo, 4-2-3-1, mai ales că a ocupat poziția din spatele unicului vârf.

Astfel, mijlocașul a apărut des la finalizare, iar în minutul 79 a reușit chiar să înscrie golul care i-a adus lui Dinamo un punct. A fost prima reușită a lui Ba în Liga I, în doi ani și jumătate petrecuți în fotbalul românesc. O revenire de senzație a jucătorului care în urmă cu mai puțin de trei luni, pe 23 august, în meciul cu Harkov, scor 0-2, se accidenta grav la genunchi. Issa a refuzat intervenția chirurgicală, preferând să meargă în Senegal pentru a urma un tratament naturist timp de o lună și jumătate, iar rezultatele sunt neașteptate: durerile au dispărut complet, iar genunchiul lui Issa pare a fi ca nou.