Ionuț Popa, după ce a pierdut cu 5-0 în fața lui FC Botoșani: „Suntem nepregătiți pentru Liga 1. Mă simt umilit, n-am fost învins niciodată la scorul ăsta”

Ionuț Popa, antrenorul echipei ACS Poli Timișoara, a declarat, joi, după înfrângerea formației sale pe teren propriu cu FC Botoșani, scor 0-5, că jucătorii săi sunt nepregătiți pentru Liga 1 și că se simte umilit în urma acestui rezultat.

Într-o restanță din prima etapă a Ligii 1 de fotbal, Istvan Fulop (minutele 6 și 52), Golofca (minutul 13), Astafei (minutul 49) și Lorand Fulop (minutul 90+3) au marcat pentru formația moldoveană.

„Nu prea sunt multe de spus. Când ai cinci, șase ocazii clare și nu dai gol…Când golurile lor au fost marcate numai din fazele noastre fixe… E greu să joci fotbal când nu câștigi un duel unu la unu. Am crezut că putem crește valoric.

A fost o diferență mare de valoare. Mă așteptam mai mult de la jucători. Elek a rămas singur cu portarul de 3-4 ori. Nu se poate, asta denotă ceva, plus atunci când iei goluri ușoare…mi se pare absolut incredibil. S-a dovedit și azi, ca și în celelalte jocuri, că ne lipsește pregătirea fizică

Nu mai poți vorbi de fotbal, nu mai dau vina pe nimeni. Nu o să dau vina pe jucători, noi suntem vinovați. Suntem nepregătiți pentru Liga 1. Voi avea o discuție cu președintele, să lămurim problemele. Sunt lucruri care lasă de dorit. Mă simt umilit, e prima dată când pierd acasă cu scorul ăsta. Aș fi un laș să renunț, eu am venit să fac o echipă. Eu cred și dacă Timișoara vrea echipă pe viitor trebuie să aducă cinci, șase jucători de valoare”, a spus Ionuț Popa pentru Dolce Sport.

În urma acestui rezultat, ACS Poli Timișoara rămâne pe ultimul loc în clasament, cu -14 puncte. De cealaltă parte, FC Botoșani ocupă poziția a 5-a, cu 6 puncte.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 18 08. 2016, 21:38
Actualizat: 18 08. 2016, 21:39