Ionuț Moșteanu, după victoria cu FC Voluntari: „Jucătorii au turat motoarele 300%”. Cum a rezolvat problema regulii U21 la FC Argeș

Ionut Mosteanu reactioneaza in meciul de fotbal dintre FC Arges si FC Voluntari, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, vineri 30 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 12 poze

Ionuț Moșteanu, antrenorul lui FC Argeș, s-a declarat mulțumit de prestația jucătorilor săi în meciul cu FC Voluntari, câștigat cu scorul de 2-1, în etapa a noua din Liga 1.

Piteștenii au deschis scorul în minutul 33, prin reușita lui Meza Colli, iar Grecu l-a învins și el pe portarul ilfovenilor în minutul 55. FC Voluntari a redus din diferență în minutul 66, printr-un penalty transformat de către Ion Gheorghe.

Ionuț Moșteanu i-a luat locul lui Ionuț Badea pe banca tehnică a lui FC Argeș și este neînvins în cele trei meciuri pe care le-a condus până acum. Piteștenii au două victorii și un egal alături de noul tehnician.

Ionuț Moșteanu, mulțumit după FC Argeș – FC Voluntari

„Rezultatele le facem împreună jucătorii cu staff-ul medical, cu staff-ul meu, cu conducătorii noștri, cu suporterii. Sunt puncte câştigate cu greu, dar e cu atât mai frumos. Jucătorii au răspuns foarte bine, au turat motoarele 300%.

E primul cartonaș galben pe care îl primesc, îmi cer scuze față de arbitri dacă am avut o ieșire mai puțin fericită, dar trăim jocul la intensitate maximă”, a spus Ionuț Moșteanu, la flash-interviurile de după meci.

Ionuț Moșteanu a rezolvat problema regulii U21 la FC Argeș

Predecesorul său, Ionuț Badea, făcea prima schimbare încă din primul minut al meciurilor, pentru a „păcăli” regula U21. Ionuț Moșteanu a rezolvat această problemă prin titularizarea lui George Micle, portarul în vârstă de doar 18 ani, transferat de la Sportul Snagov. De asemenea, antrenorul a explicat după ce criteriu întocmește primul 11 la FC Argeș.

„Pentru mine nu există decât o singură regulă: cine se antrenează, cine este 100% cu echipa, jucătorul poate să greşească, dar greşeşte cu sufletul, acela va juca. Jucătorii U21 pe care îi avem sunt 300% cu echipa asta”, a explicat Ionuț Moșteanu.

Publicat: 30 10. 2020, 21:56
Actualizat: 30 10. 2020, 21:59