Ioan Niculae, nervos la finalul meciului în care Astra nu a contat. Mesaj incredibil transmis: „E acolo! Duceți-vă să-i luați interviu”

La puțin timp după ce FCSB l-a împrumutat cu 400.000 de euro și a bătut palma cu vicecampioana pentru transferul lui Claudiu Belu, Ioan Niculae (64 de ani) a urmărit din tribune o echipă a Astrei neputincioasă în fața adversarului care nu trecea printr-o formă prea bună. La finalul celor 90 de minute, cel mai bogat patron din Liga 1 Betano nu a vrut să stea de vorbă cu ziariștii, pe care i-a îndemnat să-l intervieveze pe Kyros Vassaras, șeful Comisiei Centrale a Arbitrilor.

Astra a terminat meciul în zece oameni, după ce Bejan a fost eliminat în minutul 74, iar Niculae a părut foarte supărat pe maniera de arbitraj a lui Horațio Feșnic. Nimic despre jocul cât se poate de modest al formației sale, nici despre marcajul aproximativ al lui Erico la Gnohere sau despre faulturile dure ale fundașilor: „Vedeți că e acolo Vassaras (n.r. – președintele Comisiei Centrale a arbitrului), duceți-vă să îi luați interviu”, a fost mesajul scurt al lui Niculae, care a plecat de la stadion cu câteva minute înainte de terminarea meciului.

Astra – FCSB s-a terminat 0-2, iar victoria o readuce pe echipa lui Mihai Teja în lupta pentru titlu. Înaintea pauzei competiționale pentru debutul României în preliminariile EURO 2020, CFR are 33 de puncte, U Craiova are 29, iar FCSB 28. Astra, care a pierdut ambele meciuri din play-off fără să marcheze (0-1 la Craiova, 0-2 acasă cu FCSB), are 21 de puncte, două peste Sepsi și unul sub Viitorul.

Publicat: 17 03. 2019, 22:42
Actualizat: 17 03. 2019, 22:43