Intrările horror care puteau avea un final nefericit. Cum s-a inspirat Bruno Madeira de la Chiajna de la un fost jucător de la Chelsea

Bruno Madeira (30 de ani), mijlocașul celor de la Concordia Chiajna, a fost eliminat luni, în minutul 19 al partidei pierdute de formația sa cu 1-3 în fața Viitorului Constanța, după o intrare dură asupra lui Ioan Filip, primind al doilea cartonaș galben.

Portughezul parcă a copiat „execuția” fostului jucător al lui Chelsea, Demba Ba (30 de ani ), acesta  fiind avertizat doar cu un cartonaș galben în meciul de campionat dintre Shanghai Shenhua și Guangzhou Evergrande, scor 2-2. Condusă cu 1-0 de către Viitorul lui Hagi încă din minutul 5, formația din Chiajna și-a complicat partida de la Ovidiu în minutul 19, când mijlocașul Bruno Madeira a avut o intrare grosolană asupra lui Ioan Filip. Madeira a intrat cu talpa direct pe maxilarul mijlocașului gazdelor, rezultând al doilea cartonaș galben pentru jucătorul oaspeților și implicit eliminarea. Trupa lui Marius Baciu a pierdut meciul de la Ovidiu cu scorul de 1-3.

Sâmbătă, vedeta și atacantul celor de la Shanghai Shenhua, sengalezul Demba Ba, a avut o intrare horror asupra unui jucător al oaspeților de la Guangzhou Evergrande. În încercarea de a face o preluare destul de dificilă, fostul jucător al lui Chelsea a întins piciorul în aer, încercând să controleze mingea, dar i-a pus talpa pe față lui Feng Xioting. În timp ce jucătorul oaspeților se văita pe jos, Demba Ba încerca să le explice jucătorilor de la Guangzhou că nu a avut vreo intenție de a-l lovi pe Xiaoting, ca mai apoi să-l ajute pe jucătorul chinez să se ridice. Senegalezul a scăpat ușor doar cu un cartonaș galben, într-o fază în care se impunea o măsură drastică.