„Insultă și lipsă de respect”. Astra vrea victoria la „masa verde”, după problemele cu nocturna de la Brașov: „Nu accept să fim luați de fraieri!”

Meciul Sepsi – Astra (0-0) a fost întrerupt timp de aproape 20 de minute din cauza unor probleme la instalația de nocturnă, care a cedat de două ori în timpul partidei. Arbitrul George Rădulescu a reluat partida, chiar dacă sfertul de oră alocat rezolvării problemei, conform regulamentului, a fos depășit. Edi Iordănescu, antrenorul giurgiuvenilor, s-a declarat nemulțumit și a declarat că Astra va face contestație.

Stadionul Tineretului din Brașov a avut probleme cu instalația de nocturnă în timpul meciului, fapt care dus la întreruperea meciului. În cele din urmă, partida a fost reluată, însă acum Astra a depus o contetație din cauză că a fost depășit timpul alocat rezolvării problemei, adică 15 minute.

Edi Iordănescu, antrenorul giurgiuvenilor, a subliniat că este adeptul teoriei că un meci de fotbal se decide pe teren, dar a spus că echipa sa trebuie să câștige la „masa verde”. „Mă simt efectiv afectat și la fel sunt și jucătorii. Simt că ce s-a întâmplat a fost lipsă de respect, insultă efectiv! Cred că e important ca fotbalul să se joace pe teren, dar dacă verificați regulamentul ce s-a întâmplat este în contradicție cu spiritul fotbalului.

Nu accept să fim luați de fraieri, să fim bătaia de joc, asta consider că a fost. Am stat 15 minute pe teren în prima repriză, după care încă vreo 10-12 în partea a doua ca să vină lumina. Arbitrii trebuiau să întrerupă meciul. Este o insultă la adresa noastră”, a spus Iordănescu la Digi Sport.

Publicat: 15 10. 2017, 21:10
Actualizat: 15 10. 2017, 21:11