Încă un debut la Steaua. Grădinaru, la primul meci în Liga 1 pentru campioană

Chiar dacă lucrurile nu au decurs extraordinar pentru Steaua în prima repriză a meciului cu FC Vaslui, încheiată la egalitate (0-0), antrenorul campioanei tot și-a permis să facă o mutare îndrăzneață în chiar startul părții secunde.

Laurențiu Reghecampf l-a lăsat la vestiare pe Alexandru Chipciu, ușor accidentat, și l-a introdus în teren pe tânărul Răzvan Grădinaru, în vârstă de 18 ani. A fost primul meci în Liga I pentru mijlocașul dreapta, care a mai bifat o prezență oficială pentru roș-albaștri în Cupa României, când a prins 36 de minute contra formației Avântul Bârsana.

Răzvan Grădinaru a făcut senzație în UEFA Youth League, competiție în care a marcat trei goluri, două în deplasarea de la FC Basel (1-3) și unul în remiza de pe teren propriu, în fața lui Schalke (1-1). El a reușit, de asemenea, și o pasă decisivă.

Grădinaru este unul dintre cei trei fotbaliști promovați în acest sezon de Reghecampf de la echipa U19, alături de Alexandru Târnovan (18 ani) și Robert Vâlceanu (17 ani), ambii debutanți cu gol în meciurile cu Oțelul Galați (2-0), din Cupa României, respectiv cu Gaz Metan (3-0), în Liga I.

100.000 de euro este cota lui Grădinaru (transfermarkt.de)

Publicat: 11 04. 2014, 22:08
Actualizat: 11 04. 2014, 22:12