Încă o veste proastă pentru Pițurcă. Unul dintre puștii Craiovei va rata restul sezonului

Problemele au început să se înmulțească pentru Victor Pițurcă la Craiova. După debutul ratat, 0-1 cu FCSB, Piți a aflat că nu se poate baza pentru restul sezonului pe unul dintre jucătorii „under 21”.

Vasile Constantin a suferit o ruptură de ligamente încrucișate la un antrenament și va lipsi pentru cel puțin șase-șapte luni. Puștiul de 21 de ani a avut un debut excelent în acest sezon, marcând golul victoriei în prelungirile meciului cu Academica Climceni, scor 3-2, cu un șut senzațional de la 25 de metri.

Vali Constantin a deschis scorul și în partida de la Târgu Mureș, pierdută de olteni cu 2-1 în fața lui Hermannstadt, însă apoi nu a mai prins echipa.

Universitatea are o problemă cu jucătorii under. Nu ca număr, ci ca valoare. În afara lui Vali Mihăilă, restul puștilor nu au dat randament, chiar dacă oficialii din Bănie își laudă Academia cu price prilej. Mihăilă, Constantin, Markovic, Vlădoiu, Șerban, Baiaram și Borța sunt jucătorii under folosiți de Papură în acest sezon, în timp ce Victor Pițurcă l-a debutat în derby-ul cu FCSB pe Luis Nițu, dar l-a scos după 19 minute.

În afara lui Vali Constantin, alți jucători indisponibili în acest moment la Universitatea Craiova sunt: Nicușor Bancu, Elvir Koljic, Alex Ioniță și Ștefan Vlădoiu.