„În această seară, acel 5% al gazdelor s-a transformat în 15%”. Budescu, nemulțumit de maniera de arbitraj a lui Hațegan: „A fost destul de clar!”. Ce spune despre națională

FCSB și CFR Cluj au remizat, scor 1-1 în Gruia, după două reprize diametral opuse. Constantin Budescu, marcatorul golului vicecampioanei, s-a declarat nemulțumit de rezultat și a invocat un penalty neacordat de Ovidiu Hațegan, după un fault al lui Nouvier la Benzar. FCSB rămâne la patru puncte în spatele liderului CFR.

Dacă în prima repriză CFR a fost echipa mai bună, în partea secundă elevii lui Dică au echilibrat jocul și au reușit să marcheze după o fază perfectă de contraatac. Budescu spune că Hațegan a acordat mai mult de 5% gazdelor, avantajul pentru echipele de pe teren propriu și a vorbit despre o eventuală convocare la echipa națională. Fostul decar al Astrei nu este interesat în momentul de față de națională, susținând că nu a fost respectat acolo.

„O partidă în care am reușit să revenim. Puteam chiar să câștigăm, dacă primeam acel penalty. Din păcate nu l-am primit și s-a terminat 1-1. Ne bucură că am marcat, din păcate n-am reușit să câștigăm. Sperăm să o facem meciul următor. A fost penalty destul de clar. În această seară, acel 5% al gazdelor s-a transformat în 15%. Numai cu fazele fixe ne-au pus probleme, noi am încercat să jucăm fotbal.

Ne dorim să recuperăm acest handicap, vedem ce se va întâmplă. M-ați zăpăcit cu naționala, nu mă interesează în momentul de față. Am fost acolo, nu m-au respectat. Probabil că dacă voi fi convocat voi merge cu plăcere.

Pintilii a luat galben în minutul 5, la primul fault. Ă‚sta este fotbalul”, a declarat Constantin Budescu după meci, la DigiSport.

Publicat: 21 09. 2017, 23:10
Actualizat: 21 09. 2017, 23:11