IMAGINEA ZILEI | Filip, Iancu și glumele de la naționala de tineret

• Victoria echipei naționale de tineret a României în fața reprezentativei similare a Albaniei, 3-1 (1-0), într-un meci amical disputat miercuri, la Buzău, a destins atmosfera în lotul lui Viorel Moldovan după înfrângerea dezastruoasă, 8-0, din Germania.

Atmosfera nu a fost atât de încordată la finalul meciului din Crâng. Din contră, a fost una destinsă. Supărat în timpul meciului că selecționerul l-a înlocuit rapid cu fostul dinamovist Valentin Balint (minutul 67), stelistul Gabriel Iancu (foto, în centru) nu s-a răzbunat pe Steliano Filip, actualul mijlocaș al lui Dinamo, ci și-a intrat în rol și a participat la o glumă binecunoscută în rândul fotbaliștilor.

La inițiativa lui Alexandru Mitriță de la FC Viitorul (foto, în roșu jos), Iancu i-a întins o capcană lui Filip și l-a împins peste mijlocașul așezat în spatele dinamovistului. Căzătura și lovitura pot fi trecute la capitolul pedepse pentru Filip, care, în meciul cu Albania, nu a reușit să înscrie, așa cum a făcut-o stelistul.

Iancu îl împinge pe Filip peste Mitriță, așezat jos în spatele dinamovistului. Foto: Adi Soare

Mitriță și Iancu s-au distrat pe seama căzăturii luate de Filip. Foto: Adi Soare

Golurile „tricolorilor” în meciul cu Albania au fost marcate de Iancu ’16, Neag ’77 și Fl. Tănase ’83, în timp ce pentru oaspeți a înscris Murriqi, în minutul 60.

Cojocaru, Mitriță și Iancu s-au relaxat după meciul cu Albania pe gazonul stadionului din Buzău. Foto: Adi Soare

Selecționerul Viorel Moldovan a folosit următoarea formulă de echipă: Cojocaru – Bălașa, Neag, Boldor, Mitache (Filip ’46) – I. Cristea (Nedelcu ’73), Al. Dan (Șerban ’73) – Rotariu (Bumba ’46), Mitriță (Ștefănescu ’67), Fl. Tănase – Iancu (V. Balint ’67).

Publicat: 10 10. 2014, 17:47
Actualizat: 10 10. 2014, 18:42