Ilie Stan refuză podiumul!** FCM Târgu Mureș – Steaua 1-0! Ciprian Tătărușanu a comis-o din nou

Trupa din Ghencea a dat cu stângul în dreptul în Ardeal și a ratat șansa de a ajunge la numai trei puncte de CFR

Formația lui Becali a ratat o șansă imensă de a se aproapia de prima poziție. Neșansa la finalizare, dar și o nouă gafă de proporții a lui Tătărușanu au făcut ca toate punctele să rămână în Ardeal. Tg. Mureș – Steaua 1-0. Și nicio formație din primele 6 clasate nu a învins în această rundă!

Steaua avea toate motivele să pună o șampanie la rece înaintea partidei de aseară. Primele clasate s-au împiedicat, iar formația lui Ilie Stan putea să ajungă la numai 3 puncte de primul loc, deși a început returul la o distanță de 8 puncte de lider! Calculele nu s-au potrivit însă cu cele de pe teren. Cu numai un punct în 2012 și fără niciun gol marcat, ardelenii au început defensiv meciul. Sabău a trimis numai un vârf împins și a baricadat defensiva cu 5 fundași, care aveau rolul să îi țină pe Rusescu și Tatu.

Spre bucuria roș-albaștrilor, se părea că tactica ardelenilor nu va da roade. Steaua s-a instalat în primele minute în jumătatea lui FCM, iar Tatu a centrat prea înalt pentru Rusescu (‘9). Strădaniile acestora aveau să fie date peste cap de Tătărușanu, care a continuat seria de gafe incredibile în acest sezon. Portarul a respins perfect o centrare din lovitură liberă până la Ilyeș (’13), iar veteranul Ligii I a deschis fără probleme scorul.

URMĂ‚REȘTE AICI DESFĂ‚ȘURAREA LIVE TEXT A PARTIDEI

Firțulescu, ce ratare!
Steliștii au pus mai apoi piciorul pe accelerație. Albuț a respins miraculos o minge din picioarele lui Chipciu (’19), iar Cordoș (’24) și Kiriță (’25) au respins în ultimă instanță două mingi în corner. Florin Dan (’32) a dat semnalul că FCM nu a renunțat nici la ofensivă, șutând periculos de la 25 de metri. Nu a fost o simplă iluzie, deoarece Firțulescu a avut peste numai patru minute o șansă imensă de 2-0. Scăpat de marcajul lui Geraldo, mijlocașul adus de la Craiova a trimis pe lângă poartă, deși era scăpat singur cu Tătărușanu. Imediat la cealaltă poartă, Bourceanu a șutat impecabil de la 22 de metri, dar Albuț s-a întins perfect și a respins în corner.

Balaj a refuzat un penalty gazdelor
De la cabine, steliștii au ieșit mult mai motivați. În numai 5 minute aceștia ar fi putut să întoarcă soarta partidei. Răduț (’57) a trimis milimetric peste poartă de la 22 de metri, șutul lui Tănase (’60) a fost scos din vinclu de Albuț iar lovitura de cap a lui Lupu din careul mic (’62) a trecut puțin pe lângă poartă! Pe final, Tătărușanu avea să își mai spele din păcate, respingând cu piciorul o minge dificilă a lui Astafei (’72). Tot în final, gazdelor le-a fost refuzat un penalty pentru că fundașul Chiricheș l-a faultat în careu pe Subotic. Până la urmă s-a încheiat 1-0, iar Steaua a ratat astfel șansa de a se apropia de locul 1. Pentru al șaselea an consecutiv, trupa din Ghencea e aproape să nu cucerească titlul.