Ronaldo Deaconu, propus la echipa națională: „Ar trebui să i se dea atenție!”. Cum se pregătește mijlocașul lui Gaz Metan Mediaș

Bucurie a fotbalistilor medieseni dupa un gol marcat cu Petru Dragos Iancu, Calin Vladut Morar, Patricio Martin Matricardi, Nasser Chamed, Francisco Santos Da Silva Junior si Octavian Ronaldo Andrei Deaconu in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Gaz Metan Medias, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, vineri 17 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Ronaldo Deaconu, mijlocașul în vârstă de 24 de ani al celor de la Gaz Metan Mediaș, a fost propus la echipa națională de către noul său antrenor, Ilie Poenaru, după cele două assist-uri din meciul cu Rapid.

Rapid și Gaz Metan Mediaș s-au întâlnit în cadrul etapei a noua a Ligii 1, pe Arena Națională, iar medieșenii au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Yuri, în minutul 7, respectiv Morar, în minutul 76. Ambele goluri au fost reușite din pasa lui Deaconu. Pentru Rapid a punctat Albu, în minutul 10.

Ilie Poenaru l-a înlocuit pe Mihai Teja pe banca tehnică a echipei Gaz Metan Mediaș și Ronaldo Deaconu a dezvăluit după meciul cu Rapid ce a schimbat noul antrenor.

Ilie Poenaru îl popune pe Ronaldo Deaconu la echipa națională

Antrenorul i-a întors laudele și l-a propus pe Ronaldo Deaconu la echipa națională.

„Ronaldo Deaconu este un jucător foarte bun, este printre cei mai buni executanți de faze fixe, are ultima pasă, o viziune de joc și o lejeritate extraordinară în a scoate oameni din joc. Se pregătește incredibil de mult, nu vă vine să credeți cât de mult stă la stadion.

Își face programul de forță separat. Chiar vrea să performeze, își dorește să ajungă la un nivel foarte bun. Eu cred că ar trebui să i se dea și lui o șansă (n.r.- la echipa națională), merită acest lucru. Cred că ar trebui să i se dea și lui atenție”, a spus Ilie Poenaru, la Pro X.

• 900 de mii de euro este cota de piață a lui Ronaldo Deaconu, potrivit Transfermarkt.
  • 7 meciuri a jucat Ronaldo Deaconu pentru Gaz Metan Mediaș, în acest sezon al Ligii 1.
  • 11 goluri și 18 pase de gol a bifat Ronaldo Deaconu în cele 46 de meciuri jucate în total pentru Gaz Metan Mediaș.
Publicat: 18 09. 2021, 16:37
Actualizat: 18 09. 2021, 16:39