Ilie Poenaru a ajuns la capătul puterilor, după Gaz Metan – CFR Cluj: „Dacă mergeți acum în vestiar să vedeți ce se întâmplă acolo…”

Dan Petrescu si Ilie Poenaru in meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si CFR Cluj, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal din Medias, sambata 12 februarie 2022. © FOTO:Macrea Valentin/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Ilie Poenaru, antrenorul echipei Gaz Metan Mediaș, și-a felicitat jucătorii pentru prestația din meciul cu CFR Cluj.

Gaz Metan Mediaș și CFR Cluj s-au întâlnit sâmbătă seară, la Mediaș, în cadrul etapei cu numărul 26 din Liga 1 și campioana a învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Petrila, în minutul 33, respectiv Neguț, în minutul 90+4. Pentru medieșeni a marcat Filip, în minutul 64.

La finalul acestei partide, jucătorii s-au plâns din cauza problemelor financiare de la Gaz Metan Mediaș și Ioan Filip chiar a anunțat că luni mulți dintre ei vor pleca de la echipă.

Ilie Poenaru a ajuns la capătul puterilor, după Gaz Metan – CFR Cluj

„Dezamăgitor, pentru că prima repriză a fost a lor, ne-au presat, am schimbat puțin sistemul. Am avut opt jucători defensivi, pentru că asta e situația, acești jucători îi am la dispoziție. Am încercat să blocăm, dar nu am fost puțin mai exacți, mai atenți și mai concentrați. L-am împins pe Filip mai sus și am început să jucăm, să împingem jocul spre poarta lor. Pe finalul primei reprize, cred că am echilibrat.

A doua repriză, în proporție de 80%, a fost a noastră. Din păcate, noi nu marcăm și la ultima fază de joc nu pot să îmi explic cum au gestionat acel moment. Ne dăm cap în cap, scapă și primim un gol nemeritat. Este un rezultat nemeritat. Nu știu dacă meritam să câștigăm, dar un egal meritam cu prisosință.

Nu pot decât să îi felicit pe jucători, sunt mândru de ei. Într-o situație ca a noastră, nu știu ce echipă ar putea să se prezinte așa. Am jucat de la egal la egal cu campioana. Merită tot respectul și toate aprecierile.

Jucătorii au ajuns la saturație, pentru că nimeni nu le spune absolut nimic, nimeni nu vine să spună ce vom face de acum încolo. Jucătorii nu mai vor să stea, eu nu pot să îi mai țin de acum încolo. Am reușit să îi conving să stea până la vară, dar problema e că sunt niște jucători care au probleme acasă și nu mai pot să stea.

În orașul Mediaș sunt bani, dar nu se vrea. Trebuie să fim sinceri: nu se dorește. Eu vreau să îmi duc munca până la capăt, dar s-ar putea să nu mai am cu cine. E foarte greu. Dacă mergeți acum în vestiar să vedeți ce se întâmplă acolo… e greu, numai antrenor să nu fii, numai în postura mea să nu fii. E o incertitudine totală. Vom vedea în zilele următoare ce decizie se va lua”, a spus Ilie Poenaru, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 12 02. 2022, 23:02
Actualizat: 12 02. 2022, 23:36