Ilie Dumitrescu, laude pentru un jucător de la FCSB: „Am promis că o să fac asta!”

Bucurie a fotbalistilor stelisti dupa un gol marcat cu Andrei Ioan Cordea, Paulo Vinicius De Souza Nascimento, Andrei George Miron, Valentin Cretu, Octavian George Popescu, Claudiu Andrei Keseru si Valentin Gheorghe in meciul de fotbal dintre FCSB si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 12 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ilie Dumitrescu, fostul mare fotbalist al Stelei, l-a remarcat pe Valentin Crețu, fundașul dreapta în vârstă de 32 de ani al lui FCSB, în partida cu FC Argeș.

FCSB și FC Argeș s-au întâlnit duminică seara, la Buzău, în cadrul etapei cu numărul 14 din Liga 1, iar roș-albaștrii au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Octavian Popescu, în minutul 67, respectiv Valentin Gheorghe, în minutul 71. Pentru piteșteni a deschis scorul Raynov, în minutul 62.

Vali Crețu a intrat pe teren în minutul 60, în locul lui Denis Haruț și după aproximativ zece minute a reușit să ofere o pasă de gol.

Ilie Dumitrescu, laude pentru Valentin Crețu, după FCSB – FC Argeș

La finalul acestei partide, Ilie Dumitrescu l-a remarcat pe Valentin Crețu și a ținut să îl laude pe jucător, dar să laude și schimbările făcute de către antrenorul Edi Iordănescu în partea a doua a jocului.

„Vreau să-l laud pe Crețu, am promis că o să îl remarc de fiecare dată când va da o centrare de gol. Spun lucrul ăsta pentru că am fost foarte critic cu el și cu Radunovic. Azi a intrat foarte bine și am vrut să spun asta. Foarte inspirat Edi Iordănescu la schimbări”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

• 11 meciuri a jucat Valentin Crețu pentru FCSB în actuala ediție a Ligii 1.
  • 750 de mii de euro este cota de piață a lui Valentin Crețu, potrivit Transfermarkt.

„În repriza a doua am văzut o altă dinamică, o altă verticalitate. E adevărat că banca a făcut diferența. E un subiect pe care-l punctez. Jucătorii care vin de pe margine trebuie să aducă un plus, mai ales când ai jucători care nu pot duce 90 de minute și mai ales că acum putem face 5 schimbări.

Puteam să-i introduc pe Vali Gheorghe și Octavian Popescu de la pauză, dar nu știam cât pot duce. Doar cei care n-au fost în pielea noastră ne-au criticat. Încet, încet lucrurile se vor așeza pentru noi” – Edi Iordănescu, după FCSB – FC Argeș 2-1

Publicat: 01 11. 2021, 08:18
Actualizat: 01 11. 2021, 08:21